Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca marynarza? Sprawdź co robi marynarz

Predyspozycje zawodowe w zawodzie marynarz. Musisz mieć świadomość, że jest to zajęcie bardzo wymagające fizycznie i psychologicznie. Przede wszystkim przyda Ci się bardzo dobra kondycja fizyczna oraz umiejętność zachowania zimnej krwi, racjonalnego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. A zatem raczej nie jest to zajęcie dla Ciebie jeśli masz słabszy charakter, łagodniejsze usposobienie lub zaburzenia lękowe. Pracować będziesz z naprawdę różnymi, często trudnymi ludźmi i nie mniej trudnymi warunkami atmosferycznymi. A do tego bardzo często nagle zmieniającymi się. Towarzyszyć może Ci słoneczna aura i sprzyjające wiatry, ale tuż za chwilę porywisty wiatr i burza powodująca fale. To powoduje, że taka praca jest zwyczajnie niebezpieczna. Niebezpieczeństwo powodować może nawet sam towar, który przewozisz – chemikalia, broń, materiały wybuchowe lub łatwopalne. W dalekich, międzynarodowych kursach po wodach oceanów światowych, wciąż istnieje zagrożenie ze strony morskich przestępców – piratów.

Marynarz – Rozłąka z rodziną

Niestety, mimo postępu technologicznego i coraz doskonalszych modeli statków, taka praca wciąż polega na wybieraniu się w dalekie kursy. Takie, które trwają tygodniami i miesiącami. Nie da się ze środka oceanu „wyskoczyć” na weekend do rodziny. A zatem Ty i Twoi bliscy musicie być przygotowani na częste i długotrwałe rozłąki. Musisz mieć tego świadomość, zanim rozpoczniesz karierę marynarza. Nie każdy to wytrzymuje.

Marynarz – Czym będziesz się zajmował?

Stereotyp marynarza to biała koszula z charakterystycznym kołnierzykiem i nakryciem głowy. Cóż. Ten typ uniformu nadal jest stosowany przez niejedną firmę, a dla etosu zawodu marynarza urósł nawet do czegoś w rodzaju umundurowania. Czym jednak będziesz się zajmował? Cóż, praca marynarza może być naprawdę różna. W zależności od charakteru statku, na którym pracujesz oraz stanowiska w danej organizacji. Statek może mieć charakter pasażerski, towarowy albo handlowy. Twoja funkcja dotyczyć może ochrony towaru, obsługi gości, utrzymywania porządku, dbania o wyżywienie lub obserwacja ewentualnych zagrożeń i ochrona statku.  

Marynarz – Warunki pracy

Jak wspomnieliśmy, praca na statku to wyprawa nieco w nieznane. Warunki pogodowe są zmienne, a to wpływa na zachowanie się ludzi na statku oraz możliwości spędzania czasu. Pracodawcy zazwyczaj podpiszą z Tobą kontrakt, który opiewa na wiele miesięcy. Wymagana jest od Ciebie pełna dyspozycyjność. Choć wewnętrzna organizacja pracy na statku uwzględnia czas odpoczynku i pracy, podczas kursu jesteś do niego przywiązany przez całą dobę i w każdy dzień.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *