Press "Enter" to skip to content

Asystent stomatologa – jak wygląda praca?

O tym, w jaki sposób można zostać asystentem stomatologa piszemy w osobnym artykule. Tym razem opowiemy Ci, w jaki sposób taka osoba pracuje. Czego możesz się spodziewać podejmując zatrudnienie w zakładzie dentystycznym. I które z nich są dla Ciebie.

Asystent stomatologa – gdzie może pracować?

Tuż po zdaniu egzaminu zawodowego i odbiorze dyplomu, w zasadzie od razu możesz poszukiwać pracy. Otwarte dla Ciebie są praktycznie wszystkie przychodnie, zakłady i gabinety dentystyczne. Higienistka dentystyczna przydaje się zarówno w gabinetach ogólnych, jak i bardzo specjalistycznych. Oprócz tego Twoja pomoc przyda się w klinikach, rejestracjach medycznych albo oddziałach chirurgii twarzowo – szczękowej. Sama też możesz specjalizować się w pewnym wycinku stomatologii. Możesz zdecydować czy bardziej interesuje Cię endodoncja, periodontologia albo wsparcie ogólne.

Czy warto być asystentem stomatologa?

Z pewnością nie jest to praca bardzo lekka, łatwa i przyjemna. W zasadzie podzielasz niedogodności pracy z dentystą (niestety, nie zarobki). Jest to zajęcie odpowiedzialne – od Twoich kompetencji, czasu i precyzji działania zależy zdrowie jamy ustnej pacjenta. Dlatego przyda Ci się sporo odporności na stres i cierpliwości. Dobrze jest też, jeśli pracując w ten sposób masz swego rodzaju poczucie misji. Jeśli lubisz pomagać innym, pocieszać bolące się bólu dzieci to taka praca może Ci wiele dać. Przede wszystkim satysfakcji z dobrze wykonanych obowiązków. Niektóre osoby lubią też związaną z tą pracą adrenalinę.

Czym zajmuje się asystent stomatologa?

Odwiedzając gabinety dentystyczne, które mają i nie mają w swoich szeregach asystentki, od razu dostrzeżesz różnicę. Te pierwsze są zdecydowanie lepiej zorganizowane i zadbane. Asystentka stomatologa dba o czystość, dezynfekcję zarówno gabinetu, jak i narzędzi dentystycznych. Na podstawie listy pacjentów będziesz musiała przygotować zawczasu odpowiednie leki i materiały. Podczas wizyty pacjenta, zadbasz o jego dobre samopoczucie, podasz fartuszek (tak się to nazywa?), chusteczki i uzupełnisz wodę do przepłukiwania. Niekiedy będziesz zwyczajnie leczyć zęby wraz z dentystą. Niektóre zabiegi wymagają aż czterech rąk.

Asystent stomatologa – pozostałe obowiązki

Bardzo możliwe, że Twoje obowiązki nie sprowadzą się tylko do tych medycznych. Na głowie będziesz miała także całą obsługę logistyczną gabinetu. Odbieranie telefonów, sporządzanie bazy danych pacjentów. Kontakt z NFZ, zamawianie sprzętu i leków. Umawianie wizyt i opracowywanie spójnego harmonogramu dnia.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *