Press "Enter" to skip to content

Asystent stomatologa – jak zostać?

Mamy nadzieję, że do dentysty chodzisz wyłącznie na kontrole. Ale nawet jeśli nie, to zapewne zauważyłaś, że często zdarza się, że dentyście ktoś asystuje. Zazwyczaj jest to miła pani, która przygotowuje dla doktora materiały, lekarstwa i pomaga w ich aplikacji. Niejednokrotnie leczenie Twoich zębów powodzi się właśnie dzięki takiej osobie. W jaki sposób można nią zostać?

Kim jest asystent stomatologa?

Funkcjonuje też niekiedy określenie higienistka stomatologiczna. Nie bez przyczyny, ponieważ jest to zawód w dalszym ciągu wysoce sfeminizowany. Choć coraz częściej przekonują się do niego także mężczyźni. Taka osoba w gabinecie dentystycznym jest nieoceniona. Przyjmuje Cię do gabinetu, zadba o to być został obsłużony prawidłowo i pomaga dentyście w leczeniu Twoich zębów. Łączy ona w sobie funkcje organizacyjne, reprezentacyjne i medyczne. Czym dokładnie zajmuje się asystent stomatologa piszemy w artykule „Jak wygląda praca?

Asystent stomatologa – predyspozycje zawodowe

Przede wszystkim taka specjalistka powinna dobrze czuć się wśród ludzi. Do tego będą jej potrzebne zdolności interpersonalne takie jak asertywność, wyrozumiałość, cierpliwość i wysoka kultura osobista. W pewnym sensie jest też sekretarką – zwłaszcza w prywatnych gabinetach. Jeżeli poważnie myślisz o zostaniu taką higienistką u dentysty, musisz nieco interesować się stomatologią. Powinnaś śledzić zmieniające się medyczne trendy, poznawać nowe materiały i sposoby ich stosowania. Niejednokrotnie jako asystentka będziesz wykonywać część zadań prawdziwego dentysty.

Jak zostać higienistką stomatologiczną?

Jedną z podstawowych metod zostania asystentem stomatologa jest wybór szkoły policealnej. Warto, abyś zwróciła uwagę na program nauczania. Dobrze, jeśli ma w swoim zakresie sporo zajęć praktycznych. Z oczywistych względów. Podczas pracy przestrzegać będziesz procedur i asystować przy zabiegach na cztery ręce. Nie mogą być to dla Ciebie zagadnienia czysto teoretyczne. Sama wiedza jest ważna, ale jest też potrzebne, byś umiała ją wykorzystywać. Studium policealne trwa rok, czyli dwa semestry. Przygotowujesz się wtedy do egzaminu zawodowego. On z kolei składa się z dwóch części. Teoretycznej, gdzie w formie testu sprawdzona będzie Twoja wiedza z zakresu stomatologii. A także część praktyczna. Ta część podda próbie Twoje umiejętności praktyczne oraz znajomość wspomnianych procedur. Pomyślne ukończenie obu części skutkuje zdaniem egzaminu i otrzymaniem dyplomu. A to już prosta droga do poszukiwania pracy w zawodzie asystenta stomatologa.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *