Press "Enter" to skip to content

Broker edukacyjny na etacie czy własnej działalności?

Jako broker edukacyjny możesz pracować zarówno w podmiotach państwowych jak i komercyjnych i działających non profit. Nieco inaczej wygląda forma wynagradzania np. w szkole czy ośrodku pomocy społecznej, inaczej jeśli pracujesz dla fundacji. A inaczej na wolnym rynku doradztwa zawodowego. Pobierasz wtedy opłatę za usługi lub prowizję od wybranej oferty edukacyjnej.

Broker edukacyjny a doradca zawodowy – różnice

Nim zdecydujesz się na taką pracę, zwłaszcza na własny rachunek ustalmy – czy broker edukacyjny to to samo co doradca zawodowy? Oba te zawody mają pewne punkty wspólne. W obu wypadkach obsługujesz klientów, którzy mają różnego rodzaju problemy z wyborem życiowej ścieżki. O ile jednak doradca zawodowy dopasowuje do klienta konkretne oferty zatrudnienia, jedynie wspominając o potrzebie szkoleń, Ty zajmujesz się ścieżką edukacyjną. Patrzysz na klienta też głębiej. Starasz się pomóc mu ukształtować się zawodowo.

Broker edukacyjny – założenie działalności

Żeby zacząć działać na własny rachunek, musisz założyć jednoosobową działalność gospodarczą. W tym celu musisz udać się do urzędu gminy lub miasta  i złożyć wniosek o wpis do ewidencji przedsiębiorstw (CEiDG). Zrobić możesz  to też przez Internet. W wyborze rodzaju działalności adekwatna kategoria ma numer 85.60.Z – Działalność wspomagająca edukację. Kolejną sprawą jest pozyskiwanie klientów oraz ich podejmowanie. Docelowo przyda Ci się siedziba, wynajmowany lub posiadany lokal z biurkiem i możliwością odbycia rozmowy. Początkowo jednak możesz pracować z domu, kontaktując się z klientami zdalnie i spotykając się np. w restauracjach.

Broker edukacyjny – analiza rynku

By efektywnie obsługiwać klientów musisz na bieżąco analizować rynek. Zarówno pracy jak i ofert edukacyjnych. Mówimy o dogłębnej analizie. Musisz znać programy nauczania w szkołach średnich, na kierunkach studiów, zbudować sobie bazę danych wartościowych szkoleń na różne kompetencje, w różnym stopniu zaawansowania i o różnej cenie. Musisz też nawiązywać kontakty z przedsiębiorcami poszukującymi pracowników dziś lub przewidywalnej za kilka lat.

Broker edukacyjny – warunki pracy

Twoja praca ma charakter usługowy. Może odbywać się w ustalonych godzinach – to w tym wariancie, gdy już masz biuro. Albo możesz działać zupełnie swobodnie i elastycznie dopasowywać się czasowo do klienta. Kontakt zdalny powoduje, że praca może rozłożyć się nawet na weekendy i święta. Wiele zależy od Twojej samoorganizacji. Ważne w tej pracy jest zaangażowanie. Klienci nie tylko powierzają Ci swoje rozterki, ale też niekiedy (za opłatą) cedują na Ciebie część swojej fatygi. Realizowanie tych oczekiwań opłaca się. Zdobywanie doświadczenia, kontaktów i renomy daje Ci możliwość na więcej zleceń i większy zarobek. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *