Press "Enter" to skip to content

Jak zostać brokerem edukacyjnym?

By zrobić karierę zawodową, często potrzebne jest wykształcenie. Kierunkowe lub ogólne, średnie, wyższe czy zawodowe. Które wybrać, gdy możliwości kształcenia jest tak wiele. Takie pytania zadają sobie nie tylko maturzyści, ale i osoby nieco starsze. Także takie, które mają ambicję się przebranżowić. Porównywanie ofert poszczególnych uczelni wyższych, szkół podyplomowych czy firm szkoleniowych może być frustrujące. A jeszcze gdy chcemy dopasować ścieżkę edukacyjną do naszych zdolności i potencjałów zawodowych? Można o taką analizę i poradę poprosić eksperta. Kim jest broker edukacyjny? I jak nim zostać?

Broker edukacyjny – kim jest?

Broker edukacyjny to doradca w doborze ścieżki edukacyjnej. Pomaga w wyborze konkretnego kierunku studiów, szkoły średniej czy skorzystania z ofert szkoleń lub kursów. Robi to na podstawie rozmowy z klientem, przeprowadzenia analizy jego mocnych i słabych stron oraz już wypracowanego doświadczenia i wykształcenia. Bierze na warsztat zdolności intelektualne, predyspozycje psychologiczne oraz niedomagania klienta. Analizuje oferty uczelni i firm szkoleniowych, także tych zagranicznych. Przedstawia swoje ustalenia klientowi. W ten sposób pomaga lepiej wejść w życiowy start albo zmienić kompetencje zawodowe w przypadku utraty pracy lub chęci jej zmiany. Praca brokera przypomina nieco doradcę zawodowego. O ile ten drugi pomaga znaleźć klientowi konkretne zatrudnienie, rola brokera edukacyjnego ma znaczenie wcześniej – przy poszukiwaniu wykształcenia i przygotowania zawodowego.

Broker edukacyjny – nowy zawód

To stosunkowo nowy zawód. Do oficjalnej klasyfikacji zawodów w Polsce trafił w 2007 r. Jego pojawienie się jest odpryskiem trendów, które już kilka lat wcześniej rozpoczęły się za granicą. Kryzys finansowy lat 2008 – 2009 sprawił, że wielu pracowników musiało się przekwalifikować, a młodzi czuli się jeszcze bardziej zagubieni. Tym samym rola takiego doradcy edukacyjnego wzrosła.

Broker edukacyjny – wykształcenie zawodowe

Tym samym wymagania dotyczącego tego zawodu wciąż się klarują w praktyce. Nie ma jak dotąd szkół wyższych, które kształciłby stricte w kierunku pracy jako broker edukacyjny. Nie oznacza to jednak, że studia są nieistotne. Atutem będzie wykształcenie, przynajmniej na poziomie licencjata na kierunkach tj. doradztwo zawodowe, andragogika, pedagogika czy praca socjalna. Takiej pracy szukać możesz też po socjologii czy psychologii. Istotna jest umiejętność analizy rynku pracy, zmieniających się potrzeb rynkowych, przewidywania trendów oraz sprawnego wyszukiwania ofert edukacyjnych skrojonych pod potrzeby klienta. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *