Press "Enter" to skip to content

Czy logopedą może zostać każdy, czy jednak potrzebne są do tego pewne cechy osobowościowe?

Unikalne cechy logopedy? Trudno nazwać je unikalnymi cechami, niemniej musisz być zdecydowanie osobą komunikatywną, otwartą na innych i empatyczną. To w dużej mierze praca z dziećmi, a zatem pewne zdolności i ciągotki pedagogiczne są jak najbardziej wskazane. Musisz być osoba, która akceptuje swoich pacjentów, czuje się za nich odpowiedzialna. Do tego musisz sam bardzo dobrze operować aparatem mowy, perfekcyjnie znać język polski, mieć doskonałą dykcję i artykulację. Do tego sprawne manualne dłonie i nadgarstki.

Logopeda – wykształcenie zawodowe

Czy potrzebne jest odpowiednie wykształcenie, czy jednak same predyspozycje wystarczają? To odpowiedzialne i wymagające fachowej wiedzy zajęcie. Dlatego musisz się odpowiednio przygotować merytorycznie. Istnieją zasadniczo trzy główne sposoby dojścia do zawodu logopedy:

  1.   Możesz skorzystać ze studiów podyplomowych. Do tego potrzebujesz najpierw ukończyć jakiś inny kierunek studiów na poziomie magistra. Dobrym pomysłem będzie pedagogika albo polonistyka. Studia przeważnie są płatne i trwają około dwóch at. Wcześniej jednak przewidziana jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której oceniana jest Twoja budowa i sprawność narządów mowy, słuchu, dykcja, artykulacja zgłosek oraz sprawność rąk i nadgarstków.
  2.   Możesz też poprzestać na pedagogice albo polonistyce. Jedynie w trakcie trwania studiów musisz wybrać odpowiednią specjalizację. Dobrym wyborem jest specjalizacja nauczycielska z logopedią. Rozwijanie owej specjalizacji przebiegać będzie raczej na studiach II stopnia – stąd licencjat możesz teoretycznie mieć z innego pokrewnego kierunku.
  3.   Jeszcze inna metoda to rozpoczęcie tuż po maturze studiów medycznych I stopnia. Do wyboru są logopedia ogólna albo kliniczna. Możesz próbować swoich sił w zapisach na takie studia na przykład w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym czy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Ta druga uczelnia oferuje nawet logopedię z fonoaudiologią.

Logopeda – pokrewne kierunki studiów

Istnieją także inne kierunki studiów, które poszerzą Twoją wiedzę i umiejętności. Medialna emisja głosu to studia, które wybierają nie tylko logopedzi, ale także dziennikarze, nauczyciele, osoby duchowne lub inne, które w swojej pracy posługują się przemawianiem. Studia uczą technik efektywnego oddychania, modulacji głosu, doskonalą dykcję i przekazują kilka patentów na dobrą autoprezentację. Z kolei neurologopedia to kierunek, który zdecydowanie jest Ci potrzebny, jeśli planujesz pracować z pacjentami dotkniętych dysfunkcjami układu nerwowego. Nie tylko poszerzysz  wiedzę, ale i otrzymasz uprawnienia do stawiania diagnoz, prowadzenia profilaktyki i terapii neurologopedycznej. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *