Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca logopedy?

Twoim miejscem pracy może być każda placówka, w której na co dzień przebywają dzieci i młodzież. Jednak to nie wszystko. Pracować też możesz z osobami dorosłymi, które mają w większym lub mniejszym stopniu dysfunkcje aparatu mowy i koordynacji.

Logopeda – czym będziesz się zajmował?

Twoim zadaniem jest możliwie jak największe korygowanie wad wymowy swoich pacjentów. Dzieje się tak też poprzez usprawnianie motoryki aparatu mowy, likwidowanie objawów zaburzonej komunikacji na poziomie językowym oraz opóźnioną stymulacją mowy. Będziesz także zajmował się nauczaniem mowy, jeśli z jakiegoś powodu Twój pacjent utracił tą zdolność albo jeszcze jej nie wykształcił. Twoja praca może dotyczyć rozmaitych zaburzeń – jąkania, niedosłuchu, upośledzeń, chorób psychicznych, trudności z podstawami w pisaniu oraz oczytaniu.

Logopeda – diagnoza i terapia

To, jak bardzo Twoja praca będzie efektywna zależy od prawidłowo postawionej diagnozy na samym początku. Będąc logopedą masz do tego stosowne uprawnienia. Nie wszystko jednak możesz robić sam – niejednokrotnie potrzebne będzie skierowanie pacjenta na badania do laryngologa albo psychologa.

Logopeda – praca z rodzicami

Praca z osobami dorosłymi dotkniętymi przypadłościami to jedno. Pracujesz też z dziećmi. Oprócz tego przyjdzie Ci też współpracować z ich rodzicami. Całe Twoje starania, drobiazgowe i cierpliwie przeprowadzane ćwiczenia mogą przynieść mniejszy skutek, jeśli w domu nie będzie podtrzymywana profilaktyka. Dlatego jako logopeda będziesz też prowadził zajęcia dla zdrowych rodziców swoich małych pacjentów. Na takich warsztatach tłumaczysz im, w jaki sposób wspomagać rozwój aparatu mowy swojego dziecka oraz jako zapobiegać zaburzeniom. Część z nich wypracowują same, gdyż nie są po prostu dopilnowywane.

Logopeda – specjalizacje zawodowe

Praca logopedy może przebiegać w odmienne sposoby, w zależności od tego, jaką wybierzesz sobie bardziej szczegółową specjalizację. Co masz do wyboru?

  • Neurologopeda – przy tej specjalizacji pracować będziesz z pacjentami, których problemy z prawidłową wymową wynikają z chorób układu nerwowego.
  • Oligofrenologopeda – będąc tym specjalistą, Twoimi pacjentami będą osoby niepełnosprawne umysłowo. Ich przypadłość sprawia, że mają problemy z wymową.
  • Surdologopeda – to specjalizacja dla Ciebie jeśli chcesz pracować z osobami pozbawionymi słuchu lub niedosłyszącymi.
  • Balbutologopeda – przy tej specjalizacji Twoimi pacjentami będą osoby jąkające się lub posiadające innego typu blokady psychologiczne wymowy.
  • Logopeda sceniczny – taka specjalizacja daje Ci dostęp do osób pracujących w telewizji, radiu albo na scenie. Nie tyle zajmujesz się terapią takich osób (co nie jest oczywiście wykluczone), lecz udoskonalasz ich dykcję, zdolności wymowy.

By każdą z tych specjalizacji uzyskać, musisz przejść stosowny egzamin.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *