Press "Enter" to skip to content

Logopeda na etacie czy własnej działalności? Jak lepiej zarobisz jako logopeda?

Gdzie możesz szukać pracy jako logopeda? Zatrudnienie w zawodzie logopedy możesz zdobyć w zasadniczo dwóch kategoriach miejsc. Oświatowe i z zakresu służby zdrowia. Te pierwsze to wszelkie placówki oświatowe – przedszkola, szkoły, ośrodki szkolno – wychowawcze, poradnie psychologiczno – pedagogiczne oraz poradnie specjalistyczne dla osób właśnie z zaburzeniami słuchu, wymowy i koordynacji ruchowej. W takich miejscach etat wynosi 20 godzin zajęć tygodniowo. Kwestia zarobków i ustalania tygodniowego grafiku jest zbliżona do tych, jakie dotyczą nauczycieli. Często zdarza się, że placówka zatrudnia na tylko częściowy etat.

Logopeda – zatrudnienie w szkole

Szkoły, nie tylko te specjalne, decydują się na zatrudnienie logopedów. Oczywiście decydują o tym względy praktyczne oraz wola dyrektora. Jeśli jednak placówka tak postanowi, najpewniej zatrudni Cię na wymiar 20 godzin lekcyjnych tygodniowo. Przysługują Ci też wtedy uprawnienia wynikające z Karty Nauczyciela – dodatki do pensji, prawo do specjalnych urlopów i przywilejów emerytalnych.

Logopeda – zatrudnienie w służbie zdrowia

Twoja praca może też przebiegać w formie medycznej opieki. Zatrudnić mogą Cię poradnie foniatryczne, ośrodki rehabilitacyjne, poradnie i specjalistyczne oddziały szpitali – laryngologia, chirurgia szczękowo – twarzowa, neurologia. W takich placówkach etat wynosi już 40 godzin tygodniowo.

Logopeda – własna działalność

Niektórzy logopedzi przyznają, że nie wyobrażają sobie powrotu do pracy etatowej, w momencie gdy doświadczyli prowadzenia własnego gabinetu. Oczywiście nie wszystko od razu. By prowadzić własną działalność gospodarczą musisz nie tylko wykazać się przygotowaniem merytorycznym, ale też poczynić pewne przygotowania logistyczne. Nie są konieczne żadne zezwolenia lub certyfikaty (choć w artykule Logopeda – ile zarabia? Wspomnieliśmy, że poparcie Polskiego Związku Logopedów może pomóc). Istotne jednak będzie przygotowanie samego lokalu. To, co musisz mieć to pomieszczenie spełniające warunki sanitarne oraz ergonomiczne. Wyposażone w ławkę szkolną, z krzesłami, spore lustro oraz zestaw gier i pomocy dydaktycznych. Takie jak książki i zabawy mające na celu aktywizację aparatu mowy. Komputer z kolei przyda się przy stawianiu diagnozy, szybkim dostępie do danych z internetu oraz otwierania specjalistycznego oprogramowania. Gdzieś też musisz prowadzić jakąś księgowość i przechowywać dokumentację dotycząca pacjentów. Wszystko musi być odpowiednio zabezpieczone wedle zaleceń RODO. Ważne, aby lokal był przystosowany do rodzaju Twoich pacjentów. Jeśli specjalizujesz się w pracy z dziećmi, sala musi być przytulna, w ciepłych tonacjach kolorystycznych, przypominającą dom. Wskazany jest minimalizm, aby nadmiar szczegółów nie odwracał uwagi małych dzieci.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *