Press "Enter" to skip to content

Drukarz – jak zostać i czym się zajmuje?

Pomimo rozwoju technologii i przeniesienia treści do internetu drukowana prasa dalej jest atrakcyjna. Książki i kartki pocztowe nadal znajdują swoich nabywców. I tak już raczej pozostanie. Oprócz tego zawsze potrzebni będą drukarze wykonujący plakaty, ulotki czy zaproszenia. O tym, jak lukratywna może być profesja drukarza, piszemy w osobnym artykule. Z tego, który teraz czytasz, dowiesz się, czym dokładnie charakteryzuje się praca drukarza i kto może nim zostać.

Czym zajmuje się drukarz w drukarni?

Jako drukarz Twoim zdaniem będzie przede wszystkim sporządzanie form drukowych. Opracowywanie projektów graficznych i tekstowych. W zależności od oczekiwań zleceniodawcy. Wykonywać to będziesz poprzez obsługę specjalistycznych maszyn poligraficznych. Nadzorować będziesz wtedy proces produkcji materiałów – odpowiedzialny będziesz za dobór komponentów i parametrów technicznych wydruku. Dodatkową kompetencją jest umiejętność stworzenia własnego projektu. Drukarz znajdzie zatrudnienie w zakładach poligraficznych, agencjach reklamowych, wydawnictwach i redakcjach czasopism.

Kto może zostać drukarzem?

To praca, która wymaga od kandydata pewnych cech osobowościowych i dobrego stanu zdrowia. Z pewnością liczyć będą się podzielność uwagi, zmysł koncentracji i spostrzegawczość – ta praca wymaga niesamowitej drobiazgowości w wyłapywaniu błędów. Bardzo istotne jest wyczucie estetyki i kolorystyki. Drukarz to zawód z tradycjami i niektórzy jego przedstawiciele w historii zaliczani są w poczet prawdziwych artystów w swym fachu. Do tego potrzebne będą sprawność fizyczna, dobry słuch i wzrok oraz układ oddechowy. Gdy stan zdrowia na tym polu zawodzi lub dotyka Cię daltonizm – praca drukarza prawdopodobnie nie jest dla Ciebie.

Jak zdobyć kwalifikacje zawodowe?

Jest kilka form edukacji, które doprowadzą Cię do zawodu drukarza. Jedną z nich jest wybór szkoły zawodowej o tym zawodzie lub technikum / liceum poligraficzne. Nauka w szkole da Ci potrzebną wiedzę teoretyczną na temat zawodu, jakości wydruku, chemicznych i fizycznych właściwości papieru, farb i innych materiałów. Podczas procesu kształcenia będziesz musiał ukończyć odpowiednie praktyki zawodowe, podczas których będziesz miał dostęp do specjalistycznego sprzętu, w tym przede wszystkim maszyn poligraficznych. Inną metodą są kursy zawodowe organizowane przez szkoły policealne lub internetowe. Ich wartość merytoryczna nie odbiega od nauki w szkole, gdyż tak samo spełniają wymogi MEN. Kurs jednak trwa o wiele szybciej, bo nawet 3 miesiące.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *