Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca drukarza?

Nie zdajemy sobie dziś z tego sprawy, jak wielkim cywilizacyjnym osiągnięciem było wynalezienie druku. Od czasów Gutenberga minęły już wieki, a sztuka i technologia przenoszenia słów na papier bardzo znacząco się rozwinęła. To oznacza, że wciąż potrzebni są drukarze. Fachowcy, ale i artyści w tym rzemiośle. Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób pracują i czym się posługują, by na czas dostarczyć nam prasę, książki, plakaty, ulotki? O tym, jak nim zostać i ile może zarobić drukarz, piszemy w osobnych artykułach.

Praca drukarza — Praca z nowoczesnymi maszynami

Mimo że współczesna technika przyniosła wiele udogodnień, nadal praca drukarza należy do tych cięższych. Chociażby zaopatrywanie maszyn w ciężkie zwoje papieru, drobiazgowe śledzenie błędów i bardzo precyzyjne dostosowywanie kroju i temperatury kolorów. To wszystko sprawia, że drukarz po dłuższym czasie jest wyczerpany. Obsługa maszyn ma miejsce w dużym hałasie oraz pod presją terminów. Klient nie lubi przecież czekać. Zwłaszcza ten, który dopłacił za usługę ekspres. Na odpowiedzialność drukarza spada wysoka jakość wydruku, przestrzeganie parametrów. Ciągłe uzupełnianie farb drukarskich, które muszą być w odpowiednich kolorach i proporcjach.

Praca drukarza — Praca z chemikaliami

Aktywność z chemikaliami ma negatywny wpływ na układ oddechowy, a więc nie może jej wykonywać ktoś, komu na tym polu zdrowie niedomaga. Praca drukarza przeważnie przebiega w formie kilkunastogodzinnych zmian. Na początku drukarnia otrzymuje projekt od klienta, który ma być wydrukowany. Bywa też, że muszą go wykonać dopiero zatrudnieni projektanci. Następnie plik, który drukarnia otrzymała, musi być sprawdzony pod kątem spełniania parametrów technicznych. Potem przechodzi do dzieła. Uzupełnia papier i farby. Ustawia maszyny poligraficzne pod odpowiednim kątem. I nadzoruje każdy etap aż do ukończenia druku. Niezależnie od tego, czy akurat tworzą się książki, czasopisma, ulotki czy zaproszenia, praca jest równie angażująca i ciężka. Do obsługi czterech maszyn potrzeba na zmianie aż dwanaście drukarzy.

Praca drukarza — Jakie są zagrożenia zawodowe?

Przede wszystkim hałas. Maszyny wytwarzają głośny i ciągły dźwięk, więc wskazane jest używanie nauszników, które minimalizują negatywne doznania. Mimo to drukarz narażony jest na uszkodzenie słuchu. A także wzroku – ciągłe wpatrywanie się na druk, wytężanie wzroku w poszukiwaniu błędów i kontroli jakości potrafi zmęczyć oczy i doprowadzić do krótkowidztwa. Do tego, jak wspomnieliśmy, praca z chemikaliami również grozi zdrowiu. Chodzi nie tylko o farby, ale i środki odkażające i czyszczące maszyny i wytrawiające formy drukarskie. Do tego dochodzi obciążenie fizyczne organizmu – praca jest głównie stojąca, a niekiedy wymagająca dźwigania dużych ciężarów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *