Press "Enter" to skip to content

Jakie zarobki ma drukarz?

Praca w drukarni bywa fascynująca, ale i niekiedy obarczona rutyną i powtarzalnością. Masz tam do czynienia z maszynami i specjalistycznym sprzętem. Do tego wymagana jest od Ciebie wiedza na temat materiałów, typów papieru, odcieni kolorów. Dobrze jest też, gdy jesteś grafikiem komputerowym zdolnym opracowywać unikalne projekty dla klientów Twojej drukarni. Jednak głównym obowiązkiem będzie obsługa maszyn i wykonywanie wysokiej jakości wydruków różnych treści. Ile możesz na tym zarobić?

Od czego zależą zarobki drukarza?

Okazuje się, że drukarz jest jedną z najlepiej płatnych profesji w Polsce. I to niezależnie czy pracujesz na etacie, czy prowadzisz własną działalność. Oczywiście nie ma jakichś odgórnych narzuconych kwot, jakie można zarobić. W dużej mierze Twoja wypłata, zależeć będzie, od jakie czynności wykonujesz i jakiego typu projekty Twoja drukarnia obsługuje. Oprócz tego za pracę drukarza branżowa prasa, na której bazujemy, uważa punkty ksero lub punkt wykonujące wydruki dokumentów, prac dyplomowych lub własnych tekstów. Na zarobki wpływ mają też warunki rynkowe, ilość zamówień, typ umowy, a także region kraju. Dlatego podawane przez nas kwoty uznaj za orientacyjne i uogólnione.

Ile więc zarabia drukarz w drukarni?

Okazuje się, że całkiem sporo. Mediana zarobków w skali kraju to 4500 zł brutto. To w przypadku etatowego drukarza. Jako przedsiębiorca zajmujący się drukiem, nie powinieneś być zdziwiony wypłatą sięgającą nawet 8000 zł na miesiąc z jednej tylko maszyny drukarskiej. Tak zazwyczaj rozpatrywane są zyski drukarni – podawane są jako kwotę, którą zarobiła dla firmy pojedyncza maszyna. Dlatego tak ważne są kwalifikacje zawodowe, które pozwalają na obsługę specjalistycznych maszyn stosowanych do wydruku. To bardzo odpowiedzialna i wymagająca precyzji i drobiazgowości praca. Drobne błędy mogą powodować niezadowolenie i odrzucenie zamówienia przez klienta. A to w przypadku dużych zamówień nawet wielotysięczne straty dla drukarni. Nie mówiąc, że nieprawidłowa obsługa takich maszyn może skończyć się usterką.

Pozostałe formy zarabiania na druku

Przyjmując, że punkt ksero umiejscowiony jest w atrakcyjnym położeniu z punktu widzenia klientów oraz ceny w okolicach 50 gr za druk strony A4 (18 gr przedruk) to można przyjąć, że zarobiłbyś wtedy około 4 – 8 tysięcy złotych brutto na miesiąc. Tworzenie pieczątek to zysk 2 tysiące złotych. Oprawa książek, prac magisterskich to również zysk przeciętnie sięgający 2 tysięcy. Z pewnością na zyski wpływ ma usytuowanie się blisko uczelni lub szkoły średniej.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *