Press "Enter" to skip to content

Działalność gospodarcza jako murarz czy etat?

Murarstwo to profesja deficytowa na rynku. Tak przynajmniej twierdzą portale zajmujące się tą tematyką. A zatem jako murarz nie powinieneś mieć szczególnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Jak jest w istocie? Czy murarz może tak łatwo znaleźć pracę? I czy aby własna działalność gospodarcza nie jest dla Ciebie korzystniejszym rozwiązaniem?

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako murarz?

Przede wszystkim we wszystkich firmach budowlanych oraz na placach budowy. W Polsce bardzo dużo się buduje – zamawiają kolejne budynki osoby prywatne, firmy oraz samorządy. Etatowa praca murarza nie zawsze trwa równo 8 godzin w ciągu dnia – to wynika ze specyfiki tego typu zajęcia. Bardzo często rozliczasz się z pracodawcom w stawkach godzinowych. Rzadkością jest też praca w nocy lub w święta. W zdecydowanej większości przypadków pracujesz w ciągu dnia. Do tego musisz pamiętać, że zapotrzebowanie na pracę murarza jest sezonowe. Długotrwałe i intensywne deszcze oraz zima powodują często zastój budów.

Murarz ogrodowy

Pewną odmianą w tym zawodzie jest murarstwo ogrodowe. Zajmujesz się wtedy znacznie mniejszymi gabarytowo projektami. Co nie oznacza mniej wymagającymi profesjonalizmu. Wykonywać będziesz na zamówienie murki, altanki, wędzarnie, grille lub piecyki. To zdecydowanie zajęcie dla tych murarzy, którzy wolą mniejsze ryzyko i spokój. Do tego możesz wykazać się kreatywnością i zmysłem twórczym – nie zawsze istnieje z góry narzucony plan budowy takich ogrodowych atrakcji.

Murarz – własna działalność

A może ciekawszą opcją byłoby dla Ciebie samozatrudnienie? Funkcjonując w ten sposób wchodzisz w nieco korzystniejszy układ podatkowy niż etatowy pracownik. Sam dobierasz zlecenia, których się podejmujesz oraz nie musisz legitymować się wykształceniem. Możesz doraźnie zatrudniać się na konkretnych budowach lub współpracować z firmą budowlaną. Możesz wykonywać pewne usługi dla osób prywatnych – murowanie z cegły, bloczków lub kamienia oraz wyburzanie ścian. Do tego montowanie ścianek działowych, okien lub parapetów. Niejedna gospodyni potrzebować będzie murarza do montażu drzwi, ościeżnic oraz obróbki otworów na nie. Bardziej zaawansowaną formą własnej działalności gospodarczej jest otworzenie firmy budowlanej. Do tego potrzebujesz kapitału, sprzętu, lokalu oraz ludzi. Musisz pamiętać, że konkurencja na rynku budowlanym jest spora, dlatego musisz wykazywać się solidną jakością usług. A przy tym przystępnymi cenami. Zarobisz w ten sposób zauważalnie więcej, o ile zadbasz o stały dopływ zamówień. Sam też musisz zająć się reklamą i pozyskiwaniem ewentualnych inwestorów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *