Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca murarza? Warunki pracy murarza

W pozostałych naszych artykułach piszemy o tym, w jaki sposób możesz murarzem zostać i ile na tym zarobić. Praca jako murarz jest bardzo wymagająca i trudna, dlatego tym razem opowiemy Ci, jak wygląda praca murarza. Dowiesz się też jakie ryzyko zawodowe się z nią wiąże. Warto, byś o tym wiedział rozważając zawód murarza.

Charakterystyka pracy murarza

Praca murarza to ciężkie zajęcie fizyczne. Polega ona w skrócie na stawianiu ścian, fundamentów oraz stropów budynku. Wcześniej jednak musisz przygotować plac budowy. Oraz wykonać szereg prac okołobudowlanych. To również wchodzi w skład Twoich obowiązków. Pierwsza czynność to zawsze zapoznanie się z planem budowy. Musisz wiedzieć w jaki sposób ma wyglądać budynek, który usiłujesz zbudować, a przynajmniej ten konkretny element konstrukcyjny. Oprócz tego będziesz ustawiał rusztowania – mury potrafią być przecież naprawdę wysokie. Do tego obsługiwał maszyny, które wyrabiają zaprawę. Ta łączy cegły lub inny materiał konstrukcyjny. Gdy wszystko jest już przygotowane pozostaje po prostu układanie muru.

Murarz i czynności zawodowe

Żeby prawidłowo i profesjonalnie wykonywać swoją pracę musisz przeprowadzić szereg typowych czynności. Po zapoznaniu się z rysunkami technicznymi następuje wyznaczanie fundamentów, ścian nośnych i działowych, sufitów oraz kanałów wentylacyjnych. Następnie montujesz rusztowania, przygotowujesz zaprawę i tworzysz elementy konstrukcyjne. Właśnie wtedy ma miejsce mozolna budowa murów, filarów, kominków, sklepień. Do tego wykorzystujesz cegły, pustaki lub kamienie. Musisz pamiętać, że zawodowy murarz zajmuje się nie tylko budową muru, ale i jego konserwacją i naprawą. Oprócz tego Twoim zadaniem może być montowanie izolacji cieplnych lub spoinowanie i licowanie ścian.

Dodatkowe umiejętności murarskie

Jeśli jesteś bardziej wszechstronnym fachowcem, znacznie łatwiej znajdziesz pracę w renomowanej firmie budowlanej. Podczas prac potrzebne będą też umiejętności ślusarza, odlewnika, montera elementów stolarki okiennej i drzwiowej. Jeśli potrafisz, może czekać też na Ciebie praca tynkarza.

Murarz i ryzyko zawodowe

Niestety, nie jest to praca, która należy od najbezpieczniejszych. To praca, w której bardzo nadwyrężane są Twoje stawy, kości oraz układ krążenia. Ciężkie materiały, długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji oraz praca na wysokości są potencjalnie niebezpieczne dla Twojego zdrowia lub nawet życia. Murarzom po wielu latach pracy towarzysz ból lub zwyrodnienia. Oprócz tego stale istnieje ryzyko wypadku – upadku z wysokości, urazów, skaleczeń lub stłuczeń. Praca na budowie to także ryzyko dotkliwych skutków porażenia elektrycznego lub zatrucia się chemikaliami. Dlatego tak ważne jest stosowanie ochronnej roboczej odzieży i przestrzeganie zasad BHP.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *