Press "Enter" to skip to content

Murarz i wykształcenie zawodowe. Jak zostać murarzem?

 

Układanie ścian z klocków lub w grze komputerowej bywa fascynujące. Murarz kojarzy nam się z niezbyt lukratywnym zawodem. Jednak w prawdziwym życiu budowa domu lub muru to zajęcie bardzo wymagające. Jest to praca wyłącznie dla wykwalifikowanego murarza. Jeśli pomimo tego to Cię nie zraża, sprawdź, w jaki sposób mógłbyś zostać zawodowym murarzem.

Murarz i predyspozycje zawodowe

Przede wszystkim musisz pamiętać, że zajęcie murarza to ciężka praca fizyczna. Wymaga ona od Ciebie naprawdę silnego zdrowia – mocnego serca, układu ruchu i kostnego. Niezbędna będzie Ci kondycja fizyczna, silne ręce, a także spora odporność na stres. Niewskazane są problemy z żyłami, miażdżyca, nadwaga czy lęk wysokości. By podjąć pracę lub naukę tego zawodu, musisz przejść specjalne badania zawodowe w Medycynie Pracy. Badane będą Twój wzrok, słuch, koordynacja wzrokowo – ruchowa oraz zmysł równowagi.

Formalne wymogi w zawodzie murarz – czy istnieją?

Nie ma żadnych prawnych wymogów dotyczących pracy w zawodzie murarza. Oznacza to, że pracodawca nie ma obowiązku wymagać od Ciebie wykształcenia lub posiadania pozwolenia na wykonywanie zawodu. Nie zmienia to oczywiście faktu, że obowiązkowe wciąż są okresowe badania lekarskie. W tej pracy liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. A to, rzeczywiście zdobyć można na drodze edukacji.

Wykształcenie zawodowe murarza

Dobrą i popularną formą nauki tej zawodu jest wybór odpowiedniej szkoły średniej. Szkoła branżowa pierwszego stopnia o profilu budowniczym lub murarskim to strzał w dziesiątkę. Nauka trwa 3 lata i podczas jej trwania łączysz pracę zawodową ze szkolnym życiem. Przez kilka dni w tygodniu czas spędzać będziesz na nauce w szkole. Tam czekają Cię zwyczajowe przedmioty ogólnokształcące. Oraz te teoretyczne zawodowe. Pozostałą część tygodnia spędzisz jednak na prawdziwej budowie, ucząc się praktycznej strony zawodu. Pracodawca, z którym podpisujesz umowę, zobowiązuje się odpowiednio Cię przeszkolić oraz wypłacać drobne wynagrodzenie. Podczas trzech lat poznasz techniki stawiania muru, robienia zaprawy oraz obsługi służących do tego maszyn. Dowiesz się o rodzajach cegieł oraz optymalnych ich zastosowania. Nauczysz się czytać dokumentację techniczną oraz plany budowy. Część nauki języka obcego dotyczyć będzie właśnie słownictwa związanego z budową i murarstwem. Cały cykl zakończy egzamin zawodowy, który sprawi, że będziesz mógł z powodzeniem szukać pracy w firmach budowlanych.

Inne formy

Szkoła branżowa to nie jedyna forma zdobycia wykształcenia zawodowego. Możesz zostać absolwentem technikum o profilu budowlanym. Taka szkoła przygotowuje raczej pod przyszłego architekta, ale również – jeśli taką masz ochotę – daje podglebie wiedzy o budowie murów. Oprócz tego jeśli masz ukończone 15 lat możesz zgłosić się do Ochotniczych Hufców Pracy, które cyklicznie organizują kursy przygotowawcze do pracy w zawodzie murarza.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *