Press "Enter" to skip to content

Elektromechanik – fizyczne i psychologiczne predyspozycje zawodowe

To specyficzna praca, w której elektromechanik musi spełniać szereg uwarunkowań zawodowych. Musi posiadać, wysokie kwalifikacje i wiedzę teoretyczną, wyniesioną z kursów lub szkoły. O tym, jak wygląda praca elektromechanika, gdzie może się zatrudnić, w czym specjalizować i ile zarabia, piszemy w osobnych artykułach. Jeśli zastanawiasz się, czy aby nie podjąć takiej drogi życiowej, odkryj, jakie elektromechanik musi spełniać wymogi osobowościowe i fizyczne, by dobrze radzić sobie w tej pracy.

Wymagania zdrowotne i fizyczne wobec elektromechanika

Taki kandydat do pracy jako elektromechanik musi być sprawny fizycznie. Nie ma dwóch zdań. Zwłaszcza jeśli jako elektromechanik widzisz siebie w warsztacie samochodowym lub serwisie chłodniczym. Niezależnie od zdolności dźwigania dużych części i komponentów, każdy elektromechanik musi być sprawny manualnie. Taka praca wymaga sporej precyzji w działaniu. Bardzo dużym utrudnieniem są wady wzroku – nie zawsze używanie okularów jest bezpieczne, a fachowiec musi potrafić łatwo dostrzegać istotne detale. Dobrze jest też, gdy fachowiec – zwłaszcza jeśli pracuje z klientami – wyglądał estetycznie i zadbanie.

Niewskazane są wady wymowy, nieumiejętność wysłowienia się. Niestety, jeśli masz problemy z kręgosłupem, stawami lub układem krwionośnym, Twoja ścieżka kariery w niektórych firmach zatrudniających elektromechaników może być utrudniona. Dźwiganie takich rzeczy jak akumulatory, silniki, transformatory są bardzo obciążające. Niewskazane też są wszelkie wady postawy. Sprawny układ oddechowy również przydaje się, gdy jako elektromechanik pracować będziesz w kontakcie z freonem lub amoniakiem. Absolutnie wykluczone są stwierdzone poważne zaburzenia psychiczne i padaczka.

Elektromechanik — Wymogi psychologiczne

Z racji charakterystyki tego zawodu wysoce wskazane jest by naprawa, budowa i specyfika elektryczna sprzętu były dla kandydata pasją. Powinien szczerze interesować się techniką i nowoczesnymi technologiami. Do tego dochodzi chęć do pracy i ciągłego zawodowego samodoskonalenia. Technologia się rozwija, elektryka w samochodzie ma coraz większe pole zastosowań. Wiedza sprzed 10 lat może dziś okazać się niewystarczająca. Oprócz tego elektromechanik musi wykazywać się obowiązkowością, sumiennością (terminy gonią!), skrupulatnością oraz elastycznością wobec wymogów klientów. Nie zawsze zlecona Ci zostanie zwykła naprawa. Niekiedy potrzeba będzie dokonywać pewnych kreatywnych modyfikacji. Jeśli Twoja firma zyska renomę wskrzesicieli starych sprzętów, na pewno odbije się to na ilości zamówień i zysków z pracy. Bardzo często elektromechanik pracuje w firmach usługowych, a to oznacza kontakt z klientami. Ważna jest uprzejmość, dobre wychowanie i empatia.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *