Press "Enter" to skip to content

Elektromechanik – jak zostać?

Elektromechanik to połączenie pokrewnych zawodów elektryk oraz mechanik. Na ogół zajmuje się on elektryką w samochodach, pracuje na stacjach diagnostycznych i jest w stanie stwierdzić, czy samochód nadaje się do jazdy i nie stanowi zagrożenia. Elektromechanik jest też specem od innych urządzeń, w których istotnym elementem jest elektryka. Jak zostać takim specjalistą?

Warunki podjęcia pracy jako elektromechanik

Podstawowym wymogiem jest posiadanie specjalistycznego wykształcenia. Niestety, żeby pracować jako elektromechanik, musisz ukończyć odpowiednią szkołę i mieć odpowiednie dyplomy. Najlepiej wybrać ten zawód jako kierunkowy w szkole zawodowej lub technikum. Średnie wykształcenie zarówno zasadnicze, jak i techniczne daje wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie działań maszyn i urządzeń elektrycznych. Dużym atutem jest też znajomość języka obcego i umiejętność czytania obcojęzycznych dokumentów technicznych takich jak certyfikaty, instrukcje, schematy itp. W szkołach zawodowych nauczany jest język obcy pod kątem technicznej i formalnej terminologii. Większość pracodawców wymaga, by elektromechanik miał uprawnienia SEP oraz był przeszkolony w zakresie BHP. O tym, jak wygląda środowisko pracy elektromechanika, a jest ono specyficzne, piszemy w osobnym artykule. Atutem na rynku pracy jest też prawo jazdy oraz zdolności przedsiębiorcze.

Czy mogę zostać elektromechanikiem w starszym wieku?

Elektromechanicy pracować mogą w każdym wieku. O ile mają odpowiednie uprawnienia oraz wiedzę. Istotny jest też dobry stan zdrowia. Wiele szkół elektrycznych prowadzi kursy ekstremistyczne. Polegają one na tym, że mogą dzięki nim wykształcić się osoby dorosłe na elektromechaników. Nawet jeśli nie ukończyły odpowiedniej zawodowej szkoły średniej. Ważne, aby to była szkoła o profilach zbliżonych do mechaniki lub elektryki. W ten sposób masz już pewną bazę wiadomości, na której ten kurs może rozwijać Cię w kierunku tego zawodu. Nie ma żadnej bariery wiekowej, możesz rozpocząć naukę nawet lata po maturze.

Awans zawodowy dla elektromechanika

Niestety, jako elektromechanik Twoje zdolności awansu zawodowego będą dość ograniczone. Nie jest to profesja, w której wraz z doświadczeniem lub wiekiem osiąga się wyższe szczeble zawodowe. Zawsze jednak możesz rozwijać swoje kwalifikacje i zajmować się bardziej specjalistycznymi i szerszymi dziedzinami tego zawodu. Nie musisz ograniczać się tylko do jednego typu zajęć, a każde takie urozmaicenie działalności zwiększa Twoje szanse na rynku pracy i ma wpływ na gotówkę, która wpływać będzie co miesiąc na Twoje konto. Istnieje szereg kursów dokształcających, które przekazują wiedzę na temat nowych technologii, budowy maszyn i zastosowanych nowych rozwiązań na przykład w motoryzacji. Jeśli masz odpowiednio dużo samozaparcia, możesz starać się – poprzez wspomnianą dodatkową edukację i specjalne egzaminy – o tytuł mistrza. W ten sposób w firmie zatrudniającej elektromechaników możesz wreszcie awansować na stanowisko brygadzisty. Taki tytuł mistrza to także atut w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej – brzmi on poważnie i zainteresuje klientów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *