Press "Enter" to skip to content

Elektromechanik – specjalizacje zawodowe

Elektromechanicy mogą wykonywać różne czynności zawodowe i pracować w rozmaitych zakładach pracy, gdzie jest styczność z elektryką i potrzebą jej konserwacji. W ramach edukacji zawodowej możesz wybierać specjalizacje, a są to między innymi:

  • elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych,
  • elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego,
  • elektromechanik urządzeń chłodniczych,
  • elektromechanik pojazdów samochodowych.

W każdej z tych specjalizacji wspólną cechą będzie wykonywanie przeglądów technicznych, montaż i demontaż podzespołów elektrycznych, konserwacja i naprawa tychże, a także nadzór na nimi. Każdy też używa podobnych narzędzi i rekwizytów. Nieobce mu są obcęgi, szczypce, śrubokręty, wiertarki, szlifierki, spawarki oraz urządzenia pomiarowe. Przyjrzyjmy się po krótce jak te specjalizacje wyglądają.

Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych

Ten specjalista za swoje główne zadania będzie miał polecone montaż aparatury pomiarowej, dokonywanie za jej pomocą pomiarów i regulacji, które będą w danej chwili potrzebne. W ten sposób elektromechanik dokonuje przeglądów technicznych urządzeń i instalacji elektrycznych na przykład w firmie lub galerii handlowej. Pod jego kuratelą będą urządzenia takie jak liczniki, watomierze, woltomierze, amperomierze. Będzie dbał o to, by były sprawne, bezpieczne, odpowiednio umocowane i nie hałasowały. Elektromechanik taki musi sprawnie posługiwać się specjalistyczną dokumentacją techniczną taką jak plany, rysunki warsztatowe i instrukcje.

Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego

Fachowiec o tej specjalizacji zajmuje się montażem i naprawą urządzeń, które stosujesz na co dzień u siebie w domu. Naprawia żelazka, pralki, odkurzacze, lokówki, miksery, malaksery, sokowirówki, chłodziarki. Nie zaskoczysz go, jeśli będziesz oczekiwał przeglądu lub naprawy urządzeń grzewczych, klimatyzacyjnych oraz sprzętu służącego do oświetlenia. Ponadto wymienia komponenty i naprawia sprzęt pneumatyczny i hydrauliczny. Pewnym podtypem tej specjalizacja jest wąski zakres działalności wokół urządzeń chłodniczych AGD. Konserwuje lodówki i zamrażarki. Często spotyka się firmy jedno lub dwuosobowe, które zajmują się tylko tym sprzętem.

Elektromechanik pojazdów samochodowych

Ten typ fachowca pracuje w warsztatach samochodowych oraz na stacjach diagnostycznych. Jego specjalizacją jest elektryka zawarta w nowoczesnych samochodach. Potrafi ją naprawiać, konserwować oraz precyzyjnie diagnozować jej problemy. Potrafi wykonywać montaż i demontaż całej instalacji elektrycznej w samochodzie oraz dokonywać jej modyfikacji. Niektórzy swoje umiejętności stosują w celu tuningu samochodu. W ten sposób możesz osiągnąć większe możliwości swojego autka.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *