Press "Enter" to skip to content

Elektromonter – ile zarabia?

Montaż instalacji elektrycznych to niejednokrotnie ciężka i odpowiedzialna praca. Rozważając podjęcie takiej ścieżki zawodowej, zapewne zastanawiasz się, czy można na tym dobrze zarobić. Sprawdziliśmy dane podawane przez branżową prasę i podpytaliśmy elektromonterów. Oto nasze ustalenia.

Od czego zależą zarobki elektromontera?

Pracodawcy w tej branży bardzo cenią doświadczenie i solidność wykonywanej pracy. Mimo iż zazwyczaj pracować będziesz na etacie, obowiązki wykonywać będziesz w ramach danego projektu. Jeśli jest szczególnie intratny, na przykład zamówienia rządowe, możesz liczyć na premię. Około 26% elektromonterów przyznało, że dostaje premie nawet co miesiąc. Wpływ na zarobki ma też wielkość i rodzaj firmy, w której pracujesz. Zarobki zmienne są też w zależności od regionu kraju, a czasami także i sezonu w roku.

Elektromonter – uprawnienia zawodowe

Oprócz podstawowego egzaminu zawodowego, wielu pracodawców wymagać będzie także innych uprawnień. Dość często w ofertach pracy spotkasz wymagania prawa jazdy kategorii B, C + E, uprawnienia SEP, na podnośnik kosztowy, operatora HDS i instalacji przeciwpożarowych. Spełnienie tych warunków nie tylko zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie, ale też ma korzystny wpływ na zarobki.

Mediana zarobków elektromontera w Polsce

Według branżowego portalu średnio w Polsce elektromonter zarabia 4280 zł. To mediana, która uwzględnia wszystkie typy działalności elektromontera i typy zatrudnienia, jakie możesz podjąć. Dane pokazują, że około 94% elektromonterów jest zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. Połowa elektromonterów zarabia między 3600 zł a 5130 zł. Równo po 25% jest osób, które zarabiają powyżej i poniżej tego pułapu. Wszystko to kwoty brutto w rozliczeniu miesięcznym. Znacznie lepiej zarabiają właściciele prosperujących firm elektromonterskich. Przykładowo, jako właściciel biura projektów instalacji elektrycznych możesz zarobić nawet 10000 – 15000 zł.

Czy możesz liczyć na jakieś benefity?

Oczywiście to uzależnione jest od pracodawcy. Okazuje się jednak, że pozapłacowe benefity nie należą do całkowitej rzadkości. W ponad jednej czwartej wypadków – 27% – liczyć możesz na zapewnione dodatkowe ubezpieczenie na życie. W 21% przypadków umów, pracodawca oprócz pensji jest skłonny dopłacić do Twojej opieki medycznej w prywatnych ośrodkach. Równie często zdarza się, że zapewni jakieś świadczenia socjalne Tobie lub rodzinie. Rzadziej zdarza się, że będzie skłonny dofinansować zajęcia sportowe Twoich dzieci. Takich przypadków odnotowaliśmy około 15%.

Ile zarobisz za granicą?

Zagraniczne budowy i firmy w takim samym stopniu potrzebują elektromonterów. Jeśli myślisz o pracy w tym zawodzie za granicą, możesz liczyć na zauważalnie wyższe zarobki. Przykładowo w Szwajcarii elektromonter, który ma potwierdzone kwalifikacje EFZ może liczyć przeciętnie na 4475 franków miesięcznie. Wyższa pensja, bo już około 5000 franków czeka na Ciebie po 5 latach stażu zawodowego. Oferty pracy dla elektromonterów w Niemczech z kolei oferują od 2200 do 3000 euro miesięcznie. Norwegowie z kolei skłonni zapłacić Ci są – w przeliczeniu na złotówki – pensje zaczynające się od 11500 zł.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *