Press "Enter" to skip to content

Elektromonter – jak wygląda praca?

Z naszego poprzedniego artykułu dowiedzieć się możesz, w jaki sposób elektromonterem zostać. Jeśli nadal jesteś zainteresowany, opowiemy Ci, czym elektromonter się zajmuje oraz jakie jest jego środowisko pracy.

Czym zajmuje się elektromonter?

Najkrócej mówiąc, elektromonter zajmuje się montowaniem instalacji elektrycznej. A ta może być rozmaita. Montować możesz przykładowo urządzenia sygnalizacyjne, urządzenia oświetleniowe w salach teatralnych, układy automatyczne w przemyśle, transformatory, tablice rozdzielcze, maszyny górnicze, baterie słoneczne. Pracować możesz zarówno na budowie wielkiego wieżowca oraz w warsztacie samochodowym. Reklamy świetle, infrastruktura drogowa oraz wyświetlacze w samochodzie – wszystko to zawdzięczasz pracy elektromontera.

Jak pracuje elektromonter?

Najczęściej Twoim zadaniem będzie prawidłowe ułożenie i zabezpieczenie przewodów i urządzeń elektrycznych. Wykonywać będziesz połączenia i usiłował całość instalacji uruchomić. Zadbać będziesz musiał też o urządzenia wspomagające – zazwyczaj jest to cały skomplikowany system. Twoim zadaniem nie będzie tylko przyniesienie sprzętu i podłączenie go do źródła zasilania. Na Twojej głowie będzie wiercenie dziur, przygotowywanie kanałów, wykonać wykopy dla instalacji podziemnych. Nawet jeśli wszystko prawidłowo zamontujesz, nie kończy się Twoja praca. Elektromonter także nadzoruje prawidłowe działanie instalacji. Dokonuje konserwacji i ewentualnej naprawy. Niektóre specjalizacje elektromonterów wymagać od Ciebie będą także instalacji dźwigów, budowy linii napowietrznych i kablowych. Niekiedy uczestniczyć będziesz w montażu całej linii energetycznej, gdzie dotąd jej nie było. Posługiwać będziesz się planem technicznym oraz dobierał odpowiednie materiały i narzędzia.

Elektromonter – środowisko pracy i zagrożenia

Praca elektromontera przebiega w niejednokrotnie trudnych warunkach. Na wysokości, podczas burzy lub deszczu, w oparach niebezpiecznych substancji. Musisz uważać i przestrzegać procedur bezpieczeństwa, by uniknąć upadków, urazów oraz poparzenia. To praca z prądem elektrycznym. Dlatego istotna jest ochrona odzież, by uniknąć zgubnego w skutkach porażenia prądem. Do tego dochodzi spory hałas, wibracje powietrza, które niekorzystnie wpływają na nastrój i ciśnienie krwi. Nie zawsze elektromonter pracuje w aż tak niebezpiecznych warunkach. Jednak i wtedy narażony możesz być na stres, szkodliwe pyły i odpryski (na przykład w wyniku wykonywania otworów i kanałów). Oraz na pracę w wymuszonej, niewygodnej pozycji ciała. Praca na budowie bądź prowadzenie remontu to także potencjalne ryzyko pożaru lub wybuchu. Dlatego istotne są szkolenia pracowników z rozmieszczania narzędzi i materiałów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *