Press "Enter" to skip to content

Elektromonter – jak zostać?

Elektryka, urządzenia i montowanie ich uważasz za interesujące zajęcie? Myślisz, że byłbyś dobrym elektromonterem? Zanim rozpoczniesz karierę w tym zawodzie, sprawdź, od czego w ogóle zacząć.

Elektromonter – Predyspozycje zawodowe

Oczywiście przede wszystkim wskazane jest, abyś miał zainteresowania techniczne. Jeżeli lubisz majsterkować lub bawiłeś się amatorsko elektryką, być może masz do tego zawodu smykałkę. Do tego taka praca wymagać będzie od Ciebie zdolności manualnych – zręczności, precyzji i dokładności w działaniu. Od precyzyjnego ułożenia kabli oraz podłączenia ich zależeć będzie sprawność niemal całego systemu. Dlatego musisz zdawać sobie sprawę, że jest to zajęcie bardzo odpowiedzialne. Przyda się też klasyczna sprawność fizyczna – niekiedy czeka Cię dźwiganie całego oprzyrządowania.

Elektromonter – wykształcenie zawodowe

Żeby zostać przedstawicielem tego zawodu, będziesz musiał wybrać odpowiednią szkołę średnią. Może być to technikum elektryczne albo zasadnicza szkoła zawodowa. Dobrym wyborem będzie szkoła branżowa o zawodzie właśnie elektromonter. Możesz też próbować w nim swoich sił, jeśli skończyłeś zawodówkę w zawodach pokrewnych – elektryk, elektromechanik, elektroenergetyk. Nauka trwa kilka lat i polegać będzie na łączeniu zwyczajnej nauki w szkole z praktyką zawodową. Przez kilka dni w tygodniu pracować będziesz w zakładach elektrycznych, pogotowiu energetycznym lub u innego pracodawcy zajmującym się elektro-montażem. Układ jest prosty – pracodawca korzysta z Twojej pracy, ale zobowiązuje Cię uczyć zawodu. Prawo mówi, że za czas pracy otrzymujesz symboliczne wynagrodzenie. Niektóre szkoły zawodowe współpracują z Centrum Kształcenia Praktycznego. To też taka szkoła, lecz posiadająca sprzęt i fachowców uczących zawodu elektromontera.

Czego musisz się nauczyć?

Podczas procesu kształcenia nauczysz się podstawowych czynności zawodowych takich jak właśnie montowanie instalacji elektrycznych. Rozpoznawanie wzajemnych zależności między urządzeniami. Prawidłowe podłączanie i przeprowadzanie kabli. Oprócz tego konserwacja ich i wymiana. Do tego musisz nauczyć się prawidłowego czytania rysunków i instrukcji technicznych. W pracy zawodowej będziesz bardzo na nich polegał. I do nich musiał się stosować.

Uprawnienia zawodowe

Nauka w szkole zawodowej lub technikum kończy się egzaminem zawodowym, który uprawnia do wykonywania zawodu. Wraz z postępującym stażem możesz z czasem podnieść swój stopień na czeladnika lub mistrza. Niektórzy pracodawcy wymagać będą też innych, dodatkowych uprawnień. Te będą zależały od danego typu działalności w firmie. Takie uprawnienia możesz zdobyć za pośrednictwem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Stowarzyszenia Inżynierów i Mechaników Polskich lub Izby Rzemieślnicze.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *