Press "Enter" to skip to content

Etat czy własna firma będąc administratorem Linux?

Zatrudnienie w administrowaniu systemami Linux możesz znaleźć w firmach usługowych, handlowych, produkcyjnych czy w innym biznesie lub administracji, która oparła swoją obsługę informatyczną częściowo lub całkowicie na Linuxie. Jaką formę zatrudnienia możesz wybrać i czy może warto być samodzielnym przedsiębiorcą?

Administrator Linux – forma zatrudnienia

Większość przedsiębiorstw ma na tyle rozbudowane potrzeby obsługi systemów sieciowych opartych na Linuxie, że potrzebować będzie Cię na pełny etat. To przede wszystkim urzędy państwowe i samorządowe, firmy obsługujące serwery i oferujące hostingi. A także te przedsiębiorstwa handlowe, produkcyjne i usługowe, które swoją infrastrukturę – na przykład maszyny automatycznie pakujące, lub produkujące – oparły na Linuxie. Tym samym zyskujesz względnie stabilne zatrudnienie, świadczenia socjalne, ubezpieczenie emerytalne i zdrowotne oraz prawo urlopu wedle przepisów Kodeksu Pracy. Równie też stabilna jest pensja i raczej ograniczone możliwości awansu.

Administrator Linux – zagrożenia zawodowe

W pracy administratora systemów Linux na ogół nie ma szczególnych zagrożeń dla zdrowia czy życia pracownika. Jedynie wynikać one mogą z niestosowania się do zasad BHP – brak zabezpieczeń przed przepięciami lub niedbanie o porządek w miejscach, gdzie stale pracują komputery. Teoretycznie jednak wykazane jest w tej pracy zagrożenie urazem lub porażeniem prądem. Bardziej prawdopodobne jest jednak przebywanie w niedostatecznie wentylowanych pomieszczeniach albo w dużej mierze siedząca praca przed ekranem monitora. Długotrwały bezruch i wpatrywanie się w ekran mogą skutkować pogorszeniem się stanu żył, stawów czy układu mięśniowego, a także pogorszeniem się wzroku.

Administrator Linux – outsourcing i własna działalność

Jak widać zatrudnienie etatowe niesie ze sobą pozytywy i negatywy. Czy to jedyna forma zatrudnienia, jaką możesz podjąć w zawodzie administratora systemów Linux? W branży IT outsourcing jest dość częsty. Duże firmy oddelegowują lub zamawiają cały pakiet usług obsługi informatycznej osobnym podmiotom, takim jak właśnie firma, w której pracujesz. Możesz wtedy wykonywać prace dla kilku firm jednocześnie, otrzymując pensje od firmy – zleceniobiorcy. Jeszcze większą elastyczność daje Ci samozatrudnienie – założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. W ten sposób możesz wykonywać te same usługi dla kilku lub jednego podmiotu jednak Twój czas pracy jest bardziej elastyczny i uzależniony po prostu od potrzeb danego dnia. Do tego zyskujesz nieco korzystniejsze rozwiązania podatkowe niż jako osoba fizyczna zatrudniona na etacie. Sam jednak wtedy musisz zadbać o ubezpieczenie i pozyskiwanie klientów. To rozwiązanie dla osób, które mają już doświadczenie i jakąś osobistą renomę.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *