Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca administratora Linux?

Jako administrator systemów Linux będziesz w firmie właśnie tą osoba, która odpowiedzialna będzie za prawidłową konfigurację systemów zainstalowanych na poszczególnych urządzeniach. Doglądać będziesz musiał stabilności infrastruktury sieciowej oraz rozwiązywać związane z tym problemy. Stąd tak istotna jest znajomość tych systemów (nie zawsze tylko tych popularniejszych dystrybucji jak Ubuntu) oraz specyfika zastosowań. Każda modernizacja sprzętu firmowego, który używać będzie Linuxa albo dodanie nowych komponentów to miejsce do popisu dla Ciebie – urządzenia musisz prawidłowo podłączyć, skonfigurować i sprząc je sieciowo ze sobą. Odpowiedzialny będziesz także za dystrybuowanie uprawnień poszczególnych pracowników do zakresu czynności i hierarchii powinności, które mogą wykonywać na połączonych linuxową siecią komputerach. To łączy się ze stałą współpracą z działem programistów lub webdesignerów, jeśli tym właśnie zajmuje się bazowa firma.

Administrator Linux – sieciowe zagrożenia

Innym razem będziesz musiał wręcz odpierać sieciowe zagrożenia i ataki, takie jak DDoS. Na co dzień zwyczajnie doglądasz działania sieci i systemów, sporządzasz ze wszystkiego dokumentacje. Oraz udzielasz porad i pomocy technicznej wszystkim pozostałym pracownikom – taki linuxowy firmowy informatyk.

Administrator Linux – do czego stosuje się Linuxa?

Linux wybierany jest przez te przedsiębiorstwa, które stawiają na większą stabilność, bezpieczeństwo w sieci i mniejsze ryzyko ataku wirusów i hakerów. Choć w domach prywatnych i wielu urzędach nadal dominuje Windows, Linux (w różnych swoich dystrybucjach) z racji tego, że jest mniej popularny jest też mniej narażony na ataki. Z tego też powodu zapewnia stabilniejsze działanie tam, gdzie stabilność jest jak niepodległość – np. serwerownie lub poufne bazy danych.

Administrator Linux – warunki pracy

Twoja praca najczęściej przebiega w ustawowych godzinach, choć zdarzać się mogą nagłe sytuacje, w których musisz zostać po godzinach – szybka modernizacja sprzętu, ataki albo nieprzewidziane wydarzenia i usterki. Musisz na wszystko szybko reagować i naprawiać to, co zostało uszkodzone lub źle skonfigurowane. W niektórych przedsiębiorstwach czy urzędach-  zwłaszcza tam, gdzie do czynienia masz z danymi wrażliwymi lub dostępem do danych klientów, podpisujesz specjalną deklarację o poufności i zachownaiu tajemnicy zawodowej. W spokojnych chwilach, gdy wszystko działa dobrze, przeważnie przebywasz w swoim gabinecie, skąd doglądasz stanu komputerów i sieci Linux za pomocą centralnego komputera. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *