Press "Enter" to skip to content

Jak zostać administratorem Linux?

Zatrudnienia na tym stanowisku poszukiwać możesz w firmach, które w swoich zastosowaniach branżowych stosują rozmaite dystrybucje systemu operacyjnego Linux. Przeważnie same ogłaszają swoje oferty w popularnych portalach ogłoszeniowych lub społecznościowych. Firmy, które przeważnie zainteresowane będą tego typu pracownikami to te z branży IT (np. serwerownie), przedsiębiorstwa przemysłowe, handlowe, banki albo instytucje administracji publicznej lub samorządu, którym zależy na bezpieczeństwie danych i stabilności serwerów.

Administrator Linux – wykształcenie zawodowe

Zdecydowanie potrzebne tu jest wykształcenie kierunkowe. Wiedza, którą tam zdobędziesz jest na tyle szeroka, że pozwoli Ci efektywnie pracować. Czy musisz iść na studia? To zależy. Niektóre przedsiębiorstwa zadowolą się wykształceniem średnim technicznym w zawodzie technik informatyk. Zwłaszcza jeśli wykażesz umiejętności i wiedzę związaną z obsługą i znajomością struktury systemów Linux. Firmy szkoleniowe i branżowe podmioty organizują specjalistyczne kursy na temat dystrybucji systemów spod znaku pingwina. Certyfikaty i dyplomy zdecydowanie są tu atutem. Większe firmy lub urzędy bęa jednak zwracały uwagę na potrzebę posiadania wykształcenia wyższego technicznego, lub informatycznego. Znajomość systemów Linux jest atutem, gdyż fachowców od nich jest mniej niż tych od Windows.

Administrator Linux – wymagania pracodawców

Podstawowe kompetencje, jakie wskażą pracodawcy w ofertach pracy to oczywiście znajomość filozofii, zasad działania i obsługi systemów Linux. Przeważnie chodzi o dystrybucje Ubuntu, Debian czy RH/CentOS. Oprócz tego musisz też posiadać konkretne umiejętności, dostosowane do specyfiki stanowiska pracy w danej firmie. Pracodawcy mogą wskazywać na znajomość technologii sieciowych, protokołów zabezpieczających połączenia i je tworzące – TCP/IP (fw, nat, routing, vpn). Istotne będzie też sprawne posługiwanie się językami skryptowymi, takimi jak PHP, Perl czy bash, a także obsługa baz danych Oracle, LDAP lub MySQL. Oprócz tego wskazane jest posiadanie doświadczenia (choćby jako asystent administratora) w Apache, PostgreSQL, technologiach LDAP, SMTP, SSL, LVM czy metodach wirtualizacji sprzętowej i programowej – Citrix XenServer, Virtuozzo. To tylko przykłady, gdyż każda firma będzie wskazywała bardziej konkretne wymagania i czynności zawodowe do wykonywania, w zależności od zastosowanych systemów, technologii i działalności przedsiębiorstwa. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *