Press "Enter" to skip to content

Etat czy własna firma w przypadku przedstawiciela handlowego? Forma zatrudnienia dla przedstawiciela handlowego

Jako przedstawiciel handlowy szukać możesz zatrudnienia w naprawdę wielu miejscach, które trudnią się sprzedażą. Zarówno produktów jak i towarów i usług. Branże mogą być rozmaite – elektronika, żywność, odzież, kosmetyki, usługi turystyczne, bankowe, instalacje wodne. W zasadzie każda większa firma poszukująca klientów oraz umów na stałe usługi potrzebuje tego typu pracowników.

Przedstawiciel handlowy – w jakich branżach zarobisz najwięcej?

Konkretne liczby często kryją się za klauzulą poufności i tajemnicą handlową. W końcu to prywatna sprawa między Tobą a pracodawcą lub zleceniodawcą. Niemniej przyjmuje się – wedle badań – że najwięcej zarobisz jako przedstawiciel handlowy w kilku konkretnych branżach. Chodzi o farmację, medycynę, telekomunikację oraz o usługi informatyczne (IT).

Przedstawiciel handlowy – czy zawsze tylko prowizja?

Układ płacowy polegający na stałej pensji plus prowizja to domena etatowego pracownika firmy sprzedażowej. Daje to poczucie stabilizacji jednak możliwości dorobienia sobie do pensji są nieco mniejsze niż na własnej działalność. Rozliczenia w tym zawodzie w oparciu wyłącznie o premie i prowizje to z kolei najczęstsza forma w przypadku przedstawicieli handlowych najmowanych. Takich, którzy otworzyli własną działalność (np. jednoosobową) albo pracują w oparciu o umowy zlecenie i o dzieło. To dobre rozwiązanie dla utalentowanych i mających sukcesy przedstawicieli. Jednak gorszy okres skutkuje znikomym lub żadnym dochodem w ciągu miesiąca. Albowiem wtedy naliczany jest procent od ilości zawartych umów, sprzedaży produktów albo usług, jeśli jest to policzalne.

Przedstawiciel handlowy – własna działalność

Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności w zawodzie przedstawiciela handlowego jest niewątpliwie ambitna. Ale też ryzykowna. Po części już Ci to wyjaśniliśmy. Dochody nie są stałe i zależne wyłącznie od Twoich sukcesów. Jednakże jeśli już Ci się poszczęści, masz talent i potrafisz zdobywać klientów oraz budować z nimi długofalowe relacje – może to być znacznie bardziej opłacalne niż dla etatowego pracownika w tym zawodzie. Jako jednoosobowy przedsiębiorca z fiskusem rozliczasz się w oparciu o podatek liniowy. To pozwala rozwijać skrzydła. Podobnie jak nie jesteś związany tylko z jedną branżą i firmą. Jeśli źle się układa, a Ty masz innych zleceniodawców, zyskujesz swobodę i elastyczność. Nie musisz dbać szczególnie o szyld, siedzibę oraz lokal. Wszystko załatwiasz w terenie, w swoim domu lub bezpośrednio u zleceniodawcy. Swoje usługi możesz oferować na portalach ogłoszeniowych, społecznościowych albo bezpośrednio aplikować do pracodawców. Nikogo nie podejmujesz w siedzibie firmy ani nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt. To znacząco obniża koszty założenia działalności gospodarczej w porównaniu z innymi jednoosobowymi przedsiębiorcami.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *