Press "Enter" to skip to content

Jak zostać przedstawicielem handlowym? Co zrobić, by otrzymać pracę jako przedstawiciel handlowy?

Przede wszystkim przedstawiciel handlowy to nie akwizytor. Choć oba te zajęcia mają pewne cechy wspólne, różni je profil działalności i klasa. Nie jesteś domokrążcom, który usiłuje wcisnąć każde badziewie przypadkowym osobom. Masz bardzo konkretny typ działalności oraz paletę ofertową. Skierowaną do wyprofilowanego typu klienta. Na takim też się skupiasz.

Przedstawiciel handlowy – umiejętności zawodowe

By jednak móc to skutecznie robić, musisz wykazywać się dobrą znajomością, także praktyczną, technik negocjacyjnych. To wymaga wiedzy psychologicznej, marketingowej, nieco charyzmy oraz przejścia odpowiednich szkoleń. Takie często oferują same przedsiębiorstwa. Musisz wiedzieć, że najważniejszy w tym wszystkim jest właśnie klient. I to podejście do jego osoby, potrzeb i oczekiwań decyduje o sukcesie.

Przedstawiciel handlowy – predyspozycje zawodowe

Musisz być osobą komunikatywną, operatywną, łatwo nawiązującą znajomości i zjednującą sobie ludzi. To coś, czego nie zawsze do końca można się nauczyć. Musi wypływać z Ciebie. Praca przedstawiciela handlowego nie polega wyłącznie na jednorazowym „opyleniu” towaru. To stawianie docelowo na dłuższą współpracę. Pod tym względem przedstawiciel handlowy przypomina nieco doradcę klienta. To także zdecydowanie zajęcie dla osób cierpliwych, wytrwałych, w pewnym sensie upartych. Klient często będzie niezdecydowany, wahał się albo nie zawsze pamiętał o Tobie. Dlatego powinieneś mu się nienachalnie przypominać, zachęcać do swojej oferty. Potrafić przekonać go, że dzięki Twojej firmie, zyska także i on.

Przedstawiciel handlowy – wizytówka firmy

Musisz być osobą, która dba o prezencję. Istotny jest schludny i wzbudzające powagę ubiór. Ale także przyjazny sposób bycia. Szacunek dla klienta wyrażasz nie tylko w byciu uprzejmym i miłym. Nie możesz się spóźniać, zrywać umówionych spotkań albo manipulować. Kontrahenci to dostrzegą. Musisz pamiętać, że reprezentujesz nie tylko siebie, ale i firmę.

Przedstawiciel handlowy – wymagania pracodawców

W ofertach pracy nie znajdziesz jakichś szczególnych wymogów dotyczących wykształcenia. Istotne, by było ono przynajmniej średnie. Choć w niektórych specjalistycznych branżach jedynym argumentem, który przekona pracodawcę, że masz o tym pojęcie jest kierunkowe wykształcenie. oprócz tego istotne są znajomość języków obcych, technik negocjacyjnych, marketingowych i sprzedażowych. By się poruszać musisz mieć prawo jazdy, obsługiwać pakiety biurowe oraz dobrze organizować własną pracę. Masz w niej sporą autonomię, ale rozliczany jesteś drobiazgowo z efektów.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *