Press "Enter" to skip to content

Fizjoterapeuta – etat czy własna firma?

Fizjoterapia jest skuteczną metodą zwalczania dolegliwości bólowych. Oraz poważniejszych schorzeń. Nic więc dziwnego, że placówek z takimi usługami powstaje coraz więcej. To oznacza więcej potencjalnych miejsc pracy dla Ciebie. Poznaj różne formy zatrudnienia się jako fizjoterapeuta oraz wiążące się z tym realia.

Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Podstawowym kierunkiem, w którym powinieneś szukać pracy jako fizjoterapeuta są gabinety masażu i lecznice. Istnieje cała masa konkurujących ze sobą małych, większych gabinetów. A nawet będących elementem dużych klinik odnowy biologicznej w ogóle. Do tego sporo z nich współpracuje z NFZ, przez co ma dodatkowe środki na zatrudnienie kolejnego utalentowanego fizjoterapeuty jak Ty. Takie gabinety organizują również samorządy oraz publiczne instytucje służby zdrowia. Nie pogardzą Tobą specjalistyczne szpitale i ośrodki zdrowia. Często połączone są one z basenem albo przychodnią.

Wymiar czasu pracy fizjoterapeuty

Fizjoterapeuta zalicza się do tak zwanych zawodów medycznych. Jeśli jesteś zatrudniony na etat, podlegasz ustawie z 2011 o działalności leczniczej. To powoduje, że Twój dzienny czas pracy nie może przekraczać nie 8 godzin, lecz 7 godzin i 35 minut w ciągu doby. W ciągu całego tygodnia z kolei ten czas nie może przekraczać 37 godzin i 55 minut. Jeśli oczywiście pracujesz w wymiarze etatowych pięciu dni roboczych.

Własna działalność gospodarcza

Prowadzenie własnego gabinetu masażu i fizjoterapii to szereg zalet. Nie jesteś ograniczony przez szefa ani nie jest Ci narzucany żaden harmonogram dnia. Sam decydujesz, które usługi i jak wykonujesz. Oraz potencjalnie zarobisz na swojej pracy znacznie więcej. Musisz jednak wtedy sam zadbać o lokal, ubezpieczenie, sprzęt i wypłaty dla pracowników. Sam też musisz dotrzeć do potencjalnego klienta z reklamą. Również na Twojej głowie leży obowiązek rozliczania się z US i NFZ.

Ubezpieczenie OC

Istotną kwestią jest obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej (OC). Od 2019 roku, jeśli pracujesz jako fizjoterapeuta na własnej działalności gospodarczej musisz mieć wykupione takiego ubezpieczenie. Rejestrując podmiot leczniczy minimalna polisa, którą wybierzesz, musi wynosić 75 tysięcy euro na jedno nieszczęśliwe wydarzenie. Polisa na wszystkie z nich, nie może być niższa niż 350 tysięcy euro. Jeśli w ramach własnej działalności gospodarczej prowadzisz jedynie praktykę fizjoterapeutyczną, kwoty te są odpowiednio niższe – 30 i 150 tysięcy euro. Obowiązku ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej nie mają za to zatrudnieni etatowi pracownicy. Skutki finansowe ich błędów pokrywane są z polisy pracodawcy. Ci, którzy pracują w oparciu o umowę zlecenie, również nie muszą się ubezpieczyć, ale za wszelkie szkody ponoszą odpowiedzialność samodzielnie.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *