Press "Enter" to skip to content

Fizjoterapeuta – ile zarabia?

Czy przywracanie ludziom zdrowia poprzez masaż może być nie tylko satysfakcjonujące, ale i dobrze płatne? Dokonaliśmy analizy raportów i stanu prawnego dotyczących zarobków fizjoterapeutów. Oto co dla Ciebie ustaliliśmy.

Co ma wpływ na Twoje zarobki?

Jak w praktycznie każdej branży, wpływ na to ile zarobisz mają czynniki rynkowe. Twoja wypłata bezpośrednio wynika z cen, które płacą klienci. A ci są w stanie zapłacić tyle, na ile pozwala ogólna zamożność społeczna danego środowiska lub regionu. Istotne jest też jak wysokiej jakości i specjalistyczne usługi wykonujesz. Zarobki fizjoterapeutów różnią się też w zależności czy pracują w państwowych, samorządowych albo w pełni prywatnych zakładach terapii masażem. Oczywiście wyżej ceniony będziesz, jeśli masz doświadczenie, udokumentowane dodatkowe kursy i umiejętności. Znacznie więcej też zarobisz, jeśli masz prywatny gabinet.

Fizjoterapeuta – minimalne wynagrodzenie

Zawód ten podpada pod ustawę z 2017 r. która określa minimalne zasadnicze wynagrodzenie pracowników wykonujących zawody medyczne i zatrudnionych w instytucjach leczniczych. Prawo więc mówi, że nie możesz – jeśli jesteś zatrudniony na etat – zarabiać mniej niż 2496 zł brutto miesięcznie.

Fizjoterapeuta – mediana zarobków

Według danych podawanych przez portale zajmujące się rynkiem pracy i zarobkami, w Polsce fizjoterapeuta zarabia przeciętnie 3440 zł brutto. To mediana, nie średnia arytmetyczna. Polega to na tym, że około połowa wszystkich fizjoterapeutów zarabia w przedziale 2920 zł – 4090 zł brutto. Pozostali dzielą się na dwie równe grupy, które zarabiają powyżej i poniżej tego pułapu. Mówimy o kwotach brutto w rozliczeniu miesięcznym. Uwzględniono w badaniu różne typy zatrudnienia fizjoterapeuty i placówki, w których pracuje.

A ile za granicą?

Za granicą nie brakuje osób z dolegliwościami, toteż nie brakuje też tam fizjoterapeutów. Poziom rozwoju gospodarczego i zamożność społeczna są w zachodniej Europie wyraźnie wyższe. To ma wpływ na zarobki fizjoterapeuty. Za przykład weźmy dwa kraje. W Niemczech przeciętnie zarobisz tam około 11000 zł brutto. Więcej okazuje się płacić Ci Wielka Brytania. Bo aż 16000 zł brutto. Musisz pamiętać jednak, że porównywanie zarobków kwota do kwoty może być mylące. Wszak w wymienionych krajach panują inne koszty życia.

Gdzie zarobisz najwięcej?

Badania pokazują, że najlepiej jako fizjoterapeuta zarobisz w prywatnych klinikach oraz hotelach. Wyższe zarobki czekają też na Ciebie w dużych miastach. Im zamożniejszych, tym lepiej. Dobrym przykładem jest różnica w cenie pojedynczej sesji terapeutycznej. W Warszawie ceny wynoszą około 80 – 150 zł. W Rzeszowie z kolei znacznie mniej, bo 40 – 80 zł brutto.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *