Press "Enter" to skip to content

Forma zatrudnienia dla listonosza – Listonosz na etacie lub działalności

 

Ten artykuł ma na celu nie tyle opisanie sposobu na zrobienie biznesu w zawodzie listonosza. Coś takiego w zasadzie nie istnieje. Dominacja Poczty Polskiej i jej reguł gry gwarantowana jest prawnie i logistyczne. Dlatego tam głównie szukać możesz pracy jako listonosz. Tam też musimy się udać chcąc wysłać pewne określone typy przesyłek. Czy jednak aby na pewno nie ma możliwości, by prowadzić usługi pocztowe na własną rękę? Przekonajmy się.

Listonosz na etacie

Jak wspomnieliśmy w artykule Listonosz – ile zarabia? Zatrudniany jesteś w Poczcie Polskiej na podstawie typowej umowę o pracę. Ta instytucja funkcjonuje nieco jak urząd państwowy – ma podobne przyzwyczajenia i organizację. Pracując w ten sposób zachowujesz wszystkie prawa emerytalne i ubezpieczeniowe. Co trzynasta pensja jest odpowiednio większa, a Tobie – jak i innym pracownikom – przysługują bony towarowe, na przykład z okazji zbliżających się świąt. Choć praca jest ciężka i niekiedy trwa dłużej niż osiem godzin w ciągu dnia, jest stosunkowo stabilna. I stosunkowo łatwo ją dostać.

Listonosz – Monopol Poczty Polskiej

Faktem jest, że część przesyłek podróżuje wyłącznie za pomocą Poczty Polskiej. Mowa tu głównie o listach, przekazach pocztowych, kartkach pocztowych. A także całą gammą zawiadomień, wezwań sądowych, nakazów, wydawanych decyzji administracyjnych, wydawanych przez organy państwowe dokumentów tożsamości. Dlatego też tego typu przesyłek nie przyniesie Ci kurier. Choć rynek przewozów paczek i odpowiednim rozmiarze jest już zliberalizowany. Taki stan rzeczy powoduje, że nie istnieje rynek prywatnych usług pocztowych. Takich, który przesyłałby małe listy i pisma administracyjne. Istnieje jednak pewna metoda, by w tym partycypować jako osobny podmiot.

Agencja pocztowa i listonosz – wyłom w monopolu

Co prawda, nie możesz założyć własnej firmy pocztowej (choć możesz kurierskie – piszemy o tym w osobnym cyklu publikacji), możesz za to nawiązać współpracę z Pocztą Polską. Polega ona na założeniu w ramach własnej działalności punktu pocztowego – tak zwaną Agencję Pocztową. Możesz go utworzyć w siedzibie swojej firmy, w sklepie lub osobnym lokalu. Wykonujesz wtedy wszystkie usługi pocztowe w imieniu Poczty Polskiej. Poczta wymaga od Ciebie byś miał zarejestrowaną działalność, dysponował odpowiednim lokalem i wywiązywał się z obowiązków pocztowych. W zamian oferuje szkolenia, dostęp do oprogramowania, sprzęt, druki i wsparcie marketingowe. Podpisujesz z Pocztą umowę cywilną, na mocy której ustalacie zakres usług pocztowych i stawki, w ramach których się rozliczacie. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *