Press "Enter" to skip to content

Jak zostać listonoszem? Co trzeba zrobić by pracować jako listonosz?

Chcesz pracować jako listonosz? Ten zawód zna każdy. Ma on swoje tradycje i miejsce w popkulturze. Jest przy tym niezwykle pożyteczny zarówno dla naszego życia jak i obrotu gospodarczego. Mimo że coraz więcej informacji i listów przesyłamy dziś sobie drogą elektroniczną, zawód listonosza nie traci na znaczeniu. A nawet nieco zmienia swoją formułę. Czy myślisz, że byłaby to dla Ciebie ciekawa praca? Sprawdź, jak zostać listonoszem.

Listonosz – Predyspozycje zawodowe

Wydawać by się mogło, że praca listonosza jest łatwa i przyjemna. Ot, wystarczy zanieść listy i przesyłki pod odpowiednie adresy. Każdy listonosz jednak przyzna Ci, że ta praca ma swoje trudności. Przede wszystkim musisz być osobą sprawną fizycznie, posiadać dobrą znajomość terenu i organizacji swojej pracy. Do tego przyda Ci się spora odporność na stres. Zwłaszcza gdy pracujesz pod presją czasu oraz masz do czynienia z nieprzyjemnymi klientami. Nie każdy zachowuje kulturę osobistą, za to Ty powinieneś być asertywny. Pracodawcy oceniać będą też Twoją systematyczność, sumienność i dokładność. Listonosz powinien też być osobą zwyczajnie uczciwą – niekiedy oprócz przesyłek przyjdzie Ci zanieść adresatowi pieniądze. 

Jak zostać listonoszem?

O ile działalność firm i urzędów pocztowych jest dość szeroko regulowana (o tym piszemy w osobnych artykułach), tak wobec samego listonosza specjalnych wymagań zawodowych nie ma. Nie ma też żadnej specjalnej szkoły dla listonoszów. Podczas starań o taką pracę, pracodawca głównie będzie zwracał uwagę, czy spełniasz opisane wyżej predyspozycje zawodowe. Jeśli chodzi o wykształcenie, wymagane jest przynajmniej dowolne zawodowe. Często wymogiem koniecznym jest też sprawna obsługa komputera. Choć szczegółowe zasady obsługi wewnętrznego oprogramowania poznasz po rekrutacji. Jak wspomnieliśmy, istotny jest Twój stan zdrowia, kultura osobista oraz usposobienie.

Listonosz – Proces rekrutacji

Dominantem na rynku pocztowym w Polsce jest oczywiście Poczta Polska. Tam przede wszystkim możesz szukać zatrudnienia. Wypatruj ich stron internetowych w poszukiwaniu ogłoszeń o rekrutacji. Gdy nadarzy się okazja, składaj CV. Opisz w nim swoje cechy osobowościowe i podkreślaj zdolność do sumiennego i uczciwego wykonywania swojej pracy. Taka rekrutacja trwać może nawet kilka miesięcy – urzędowe tryby pracują powoli. Gdy wzbudzisz zainteresowanie pracodawcy, może on przeprowadzić z Tobą tzw. egzamin terenowy. Wybierze się z Tobą na przykładowy dzień pracy w terenie. Sprawdzi Twoją prawdziwą orientację w danym regionie. Będzie obserwował jak sobie radzisz i czy zwyczajnie nadajesz się do tej pracy.

Listonosz – Dodatkowe wymagania

Przede wszystkim prawo jazdy. Nie zawsze jest to wymóg bezwzględny, ale z pewnością drastycznie wzrastają wtedy Twoje szanse w rekrutacji. Wystarczy kategoria B. Jest to szczególnie istotne w małych miejscowościach i wioskach, gdzie poszczególne domostwa są od siebie bardzo oddalone. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *