Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia listonosz? Sprawdź zarobki listonosza

W naszych pozostałych publikacjach dotyczących zawodu listonosza opowiedzieliśmy Ci, jak wygląda jego praca. Dowiesz się też, jaki takim pracownikiem zostać. Oraz że – co tu dużo mówić – praca listonosza to ciężki kawałek chleba. Wymaga sporo krzepy, znajomości terenu, dobrej organizacji i odporności na stres. Czy jest to odpowiednio dobrze wynagradzane? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź nasze ustalenia ile zarabia listonosz.

Listonosz – Od czego zależą Twoje zarobki?

Klasyczny listonosz, który roznosi listy, przekazy i kartki pocztowe pracuje w Poczcie Polskiej. Faktem jest, że instytucja ta ma prawny monopol na część usług pocztowych. Choć istnieją pewne wyłomy na rynku, przede wszystkim właśnie tam znajdziesz swoją pracę jako listonosz. Poczta Polska działa nieco jak urząd. Tyczy się to też pensji. Są one dość sztywne. Zarobki w znacznie mniejszym stopniu podlegają czynnikom rynkowym. Mogą się nieco różnić w zależności od regionu, lecz są to różnice nieznaczne. Stawki są za ośmiogodzinny etat – nie dostajesz zapłaty za nadgodziny, które niekiedy są konieczne by wywiązać się z obowiązków danego dnia. Na pocieszenie jednak dodamy, że istnieją trzynaste pensje, a także dodatek stażowy. Im więcej lat masz przepracowane – tym otrzymujesz nieco wyższą pensję na miesiąc.

Listonosz – mediana zarobków

Branżowe portale, które zajmują się zarobkami Polaków donoszą, że przeciętnie w Polsce zarobisz 2750 zł brutto na miesiąc. Ta kwota to mediana. Wynika ona z faktu, że połowa wszystkich listonoszy zarabia w przedziale 2310 zł a 2700 zł brutto. Pozostali dzielą się na dwie ćwiartki, z czego jedni zarabiają nawet mniej. A pozostali więcej. Więcej bowiem zarobisz jako listonosz, gdy masz własne autko.

Listonosz z własnym samochodem

Taką formę zatrudnienia Poczta Polska preferuje z roku na rok coraz bardziej. Jest to dla nich wygodne – nie angażują swojej floty i jako ich pracownik jesteś bardziej dyspozycyjny. Jak to działa? Poczta Polska oferuje Ci stabilne, etatowe zatrudnienie za nieco wyższe pieniądze – nawet 3400 zł brutto. W swoich ogłoszeniach urząd mówi nawet o możliwych miesięcznych premiach. Każdy weekend masz wolny, otrzymujesz „trzynastki” i dodatek stażowy. Za paliwo, które musiałeś zużyć do celów służbowych, zwracane Ci są pieniądze. Dodatkowo Poczta Polska chwali się, że będąc u niej zatrudnionym otrzymujesz dofinansowanie do wakacji lub uczestnictwa w imprezach kulturalnych. Auto jednak nadal jest w pełni Twoje. I Ty jesteś za nie odpowiedzialny. Wszelkie naprawy, spowodowanie wypadków to koszty po Twojej stronie. Pokrywasz je z własnej kieszeni lub ubezpieczenia. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *