Press "Enter" to skip to content

Fotograf i droga do kariery – Co zrobić żeby zostać fotografem?

To wspaniałe, że możemy już od kilkuset lat uwieczniać otaczający nasz świat. Fotografia przyniosła nam ogromne możliwości kronikarskie, ale też i artystyczne. Trudno powiedzieć, z których częściej korzystamy. Sprzęt staje się coraz lepszy i wiemy o technikach robienia zdjęć coraz więcej. Ale ktoś musi to profesjonalnie wykonać i obrobić. Kimś takim jest fotograf. W jaki sposób mógłbyś nim zostać?

Fotograf i droga do kariery – Przede wszystkim pasja!

Fotograf należy do zawodów wolnych. Do tego oparty na zastosowaniach artystycznych. Dlatego powinieneś przede wszystkim to czuć. Jeśli od zawsze lubiłeś robić zdjęcia, dobierać kąt, światło i odpowiedni obiekt. Lub miałeś wrażenie, że interesuje Cię fotografia, czytałeś o niej i interesował Cię sprzęt. Bardzo możliwe, że jest to zajęcie dla Ciebie. Musisz jednak pamiętać, że taka praca to nie tylko strzelanie ładnych fotek. Wymaga umiejętności obsługi sprzętu, doboru warunków atmosferycznych i świetlnych. A niekiedy nieco samozaparcia i cierpliwości, by uchwycić ten właśnie pożądany moment.

Fotograf samouk

Jak wspomnieliśmy, fotograf to zawód wolny. Nie jest tu wymagane żadne formalne wykształcenie ani zezwolenia do wykonywania takiej pracy. Liczą się przede wszystkim umiejętności i wiedza. Taką możesz zdobyć nawet samodzielnie. Jeśli jesteś odpowiednio zdeterminowany i zwyczajnie interesuje Cię fotografia, zapewne sam już od dawna wertujesz książki i serwisy internetowe na temat robienia dobrych zdjęć. W internecie znaleźć możesz mnóstwo informacji na temat sprzętu i technik fotograficznych. Swoje sukcesy możesz publikować na darmowych lub płatnych stockach. Z czasem, tworząc swoje portfolio, możesz zainteresować pracodawców osiągnięciami. Dodatkowo Twoje umiejętności i wiedzę podniesie na pewno odpowiednie wykształcenie.

Kursy i szkoły fotograficzne 

Wykształcenie zdobyć możesz poprzez kursy fotograficzne, szkoły fotografii albo studia wyższe. Niezależnie od wyboru formy, czekać Cię będzie w bardziej lub mniej rozszerzonej wersji podobny zestaw zagadnień. Zajęcia dotyczyć będą projektowania, historii fotografii i mediów, znaczenia i kontekstu historycznego fotografii w sztuce, a także umiejętności praktycznych. Uczyć Cię będą zasad dobierania kompozycji, oświetlenia, projektowania, publikowania, działań audiowizualnych oraz postprodukcji. Dowiesz się, w jaki sposób przygotowuje się zdjęcia do różnych zastosowań – artystycznych, medialnych, reklamowych lub reporterskich. Nie zabraknie zajęć praktycznych z obsługi sprzętu, obróbki komputerowej zdjęć oraz wizyty w profesjonalnych agencjach fotograficznych. Musisz wiedzieć, że niekiedy uczelnie wyższe nie zadowolą się wyłącznie Twoją maturą. Przeprowadzą pewne formy kwalifikacji wstępnej – ocenią Twoje portfolio oraz polecą Ci wykonać kilka podstawowych zadań z zakresu projektowania, obrabiania i prezentowania fotografii.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *