Press "Enter" to skip to content

Fotograf i jego praca – Jak pracuje fotograf?

Fotograf to swego rodzaju artysta. Trudno tego nie stwierdzić, oglądając niejedną fotografię. Oprócz odpowiedniej dozy wiedzy teoretycznej i praktycznej na temat robienia zdjęć, powinieneś też wykazywać szereg predyspozycji zawodowych. Przede wszystkim – dobre oko i umiejętność dostrzegania detali. To coś, czego nie przeskoczysz. Dobry fotograf posiada te umiejętności już od najmłodszych lat. Musisz mieć to wrodzone.

Jaki jest dobry fotograf?

Wprawdzie każdy z nas ma w sobie odrobinę iskry zmysłu artystycznego i poczucia estetyki. Lecz tylko utalentowany fachowiec uwieczni widok niczym dzieło sztuki. Musisz orientować się w aktualnych trendach oraz starać się je przewidywać. Gdy przejrzysz zdjęcia robione kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu zauważysz różnice. Musisz nastawić się na to, że taka praca to niekiedy długie godziny prób, dobierania ujęcia i uzyskiwania efektów. Przez cały dzień możesz zrobić nawet tysiąc zdjęć, z którego to jedno jedyne będzie właściwie. I zostanie użyte. Dlatego tak ważna jest cierpliwość i wewnętrzna zgoda na to, że fotograf to nieco poszukiwacz złota.

Fotograf – Czym możesz się zajmować?

Robienie profesjonalne zdjęć ma wiele zastosowań w gospodarce. Przede wszystkim w sektorze usług. Możesz zatrudniać się w agencjach reklamowych, mediach lub prasie. Wtedy wykonujesz zdjęcia na zlecenie, które mają pasować do danego produktu lub śledzić wydarzenia. Praca zatrudnia fotoreporterów, którzy muszą dodatkowo wykazywać się siłą charakteru i odwagą. W takich sytuacjach przyjdzie Ci relacjonować dynamiczne, niekiedy niebezpieczne wydarzenia. Inną formą jest praca jako fotograf do wynajęcia – tworzysz pakiet zdjęć okolicznościowych ze ślubu, pogrzebów, urodzin albo innych imprez okolicznościowych. Możesz pracować dla osób prywatnych, firm, samorządów lub instytucji kultury. Taką pracę możesz połączyć z zakładem fotograficznym, w którym – na zlecenie – obrabiasz lub wywołujesz zdjęcia klientów. Fotografujesz ich wizerunki na potrzeby dokumentów.

Techniki fotograficzne

Opowiemy Ci o kilku podstawowych zasadach podczas wykonywania zdjęć. Kierują się nimi profesjonalni fotografowie.

  • Kompozycja – to pierwsze istotne zagadnienie. Dobry widok to taki, który ma jeden centralny i dominujący punkt. Zwraca on uwagę oglądającego. Profesjonaliści twierdzą, że powinien on znajdować się w okolicach przecięcia się przekątnych zdjęcia. Do tego istotny jest pierwszy plan – najlepiej gdy umieścisz tam najważniejszy element kompozycji.
  • Ostrość – dzisiejszy sprzęt pozwala oszczędzić Ci fatygi i sam dobiera ogniskową. Nie zawsze jednak tak się da – mieszanina trudnego światła i kontrastujących mogą zaburzać zdolności aparatu. Dlatego będziesz musiał to zrobić manualnie. To moment, w którym musisz bardzo się skupić. Nawet najlepszym zdarzało zepsuć zdjęcie właśnie z powodu źle dobranej ostrości. Są jednak pewne sztuczki, które fotografowie stosują. Na przykład kadrują na inny obiekt, by w trakcie nabierania ostrości zmienić pozycję na obiekt pożądany.
  • Ekspozycja – czyli czas naświetlania. Głównie istotna sprawa przy fotografowaniu ruchu lub ciemnego, nocnego krajobrazu. Krótki czas sprawi, że ładnie i ostro uchwycisz szybko poruszający się obiekt. Zaś długi czas naświetlania pozwoli Ci uchwycić nocne niebo lub romantyczną panoramę rozświetlonego nocą miasta.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *