Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia fotograf? Zarobki fotografa

Powiadają, że najlepsza praca to ta, która jest Twoim hobby. W ten sposób znacznie mniej dokuczliwie ją odczuwasz. Fotografowie muszą być pasjonatami, by robić swoją robotę dobrze. Czy jednak fotograf może dobrze zarobić na swoim hobby? Okazuje się, że to zależy od wielu rzeczy. O wszystkim Ci opowiemy.

Ile zarabia fotograf? – Od czego zależą Twoje zarobki?

To jedna z tych prac, w której im więcej pracujesz i masz lepsze rezultaty, tym więcej zarabiasz. Istotne jest miejsce Twojego zatrudnienia. Oraz forma. Etatowi pracownicy zarabiają netto mniej, choć mają zabezpieczone uprawnienia emerytalne i zdrowotne. Jako freelancer zarobisz więcej, ale sam musisz martwić się o tego typu niuanse. Najwięcej zarabiają właściciele firm, doświadczeni fotografowie współpracujący z mediami i agencjami reklamowymi. Różnie zarabia się też w poszczególnych województwach. Więcej zarobisz też w dużym mieście niż na prowincji. Jeśli jesteś zatrudniony jako fotograf w instytucji lub firmie, Twoje zarobki raczej są usztywnione.

Jakie wymagania mają pracodawcy?

Choć nie ma ustawowych wymogów do pracy fotografa – wystarczą chęci, wiedza, talent i sprzęt – to pracodawcy nie są już tak wyrozumiali. W ofertach pracy często przewija się wymóg posiadania wykształcenia wyższego lub dyplomów ukończenia kursów. Kierują się tym, czy masz portfolio oraz jak bogate. Sprawdzają, czy potrafisz robić packshoty, czy znasz obowiązujące trendy, slang. Oraz czy jesteś kreatywny – podczas rozmowy o prace możesz zostać poproszony o zrobienie kilku zadań. Dobrze jeśli masz własny sprzęt i oprogramowanie. Istotne, czy potrafisz nawiązywać kontakty, masz prawo jazdy i czy znasz dobrze branżę. Takie rzeczy mają wpływ na to, ile zarabiasz. W agencjach reklamowych, zakładach fotograficznych istnieje hierarchia zawodowa. Wyrażona także finansowo.

Fotograf – ile zarabia?

Przeciętnie w Polsce jako fotograf zarobisz około 2800 zł netto. To dość uśredniona kwota, która uwzględnia różne regiony kraju i formy zatrudnienia fotografa. Są tu i ci, którzy pracują dla mediów, pasjonaci freelancerzy jak i ci, którzy po prostu wywołują zdjęcia do paszportu. 2800 zł netto to mediana, najbardziej miarodajna średnia, jaką zna matematyka. W wynika ona z wyliczeń, że około połowa wszystkich fotografów zarabia w przedziale 2000 – 3700 zł netto. Pozostali dzielą się na tych, którzy zarabiają powyżej i poniżej wymienionego pułapu. Więcej zarobisz na własnej działalności, to jasne. Rekordziści za jedną sesję z wesela zawołają nawet 4000 zł. Choć przeciętnie wynosi to około 2000 – 3000 zł. W Warszawie z kolei wzięty fotograf zarabiający około 30 000 zł na miesiąc, nie jest niczym niezwykłym.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *