Press "Enter" to skip to content

Fryzjer – podnoszenie kwalifikacji

Niektórym wydawać by się mogło, że fryzjer to zwyczajne rzemiosło. Niczym nie imponuje i jest tylko przydatnym zawodem w gospodarce, by zachować względną estetykę czupryny. Takie myślenie to spory błąd. Fryzjer potrafi być artystą w swoim fachu. Na przykład z włosów stworzy kompozycje nie gorsze niż dzieła, artysty rzeźbiarza lub malarza. W tym fachu rozwój zawodowy jest bardzo ważny, a przy tym też nieco sformalizowany i uporządkowany.

Jak zacząć przygodę z fryzjerstwem?

O tym, jak wygląda droga do stania się fryzjerem, piszemy w innym artykule. Ponadto przypomnijmy, że fryzjerem najlepiej zostać wybierając jedną ze szkół średnich ukierunkowanych z myślą o tym właśnie zawodzie. Niezależnie, czy wybierzesz szkołę zawodową, technikum lub policealną. Otrzymasz tam niezbędną wiedzę i praktykę, by wykonywać ten zawód. A taka nauka kończy się zawsze egzaminem czeladniczym.

Stopień czeladnika

Ten kojarzący się ze średniowiecznym cechem rzemieślników tytuł nie tylko brzmi dumnie, ale i uprawnia do wykonywania zawodu. Izby czeladnicze organizują główny egzamin. Musisz go zaliczyć, kończąc szkołę średnią. Przystąpić do niego mogą dorosłe osoby i młodociani pracownicy. Wymagane jest posiadanie świadectwa wspomnianej szkoły. Może być też dokument potwierdzający jakichkolwiek innych form nauczania zawodu fryzjera (kursy, szkolenia) i zaliczenie programu praktyk u rzemieślnika. Podczas egzaminu sprawdzana jest wiedza teoretyczna i umiejętności praktyczne. Poddadzą próbie Twoje zdolności tworzenia estetycznych fryzur oraz umiejętnego dobierania specyfików pielęgnacyjnych. Zdanie takiego egzaminu uprawomocnia Cię do szukania pracy w zawodzie fryzjera. W ten sposób już po szkole masz zawód. Jednak możesz być ambitny i może Ci to nie wystarczać.

Mistrz fryzjerstwa

Ten tytuł znacznie podnosi Twoje kwalifikacje zawodowe oraz otwiera drzwi do lepszych salonów fryzjerskich. Co się z tym wiąże – większych pieniędzy za swoją pracę. By przystąpić do takiego egzaminu, wymagane jest posiadanie tytułu czeladnika. Dodatkowo co najmniej trzyletni staż w zawodzie fryzjera lub sześcioletni staż. W który wlicza się Twoja praca przed i po uzyskaniu tytułu czeladnika. Inną możliwością jest wykonywanie zawodu fryzjera na własną rękę w ramach samodzielnej działalności gospodarczej przez również okres 6 lat. Egzamin dzieli się na część praktyczną i teoretyczną. Ta pierwsza sprawdza jakość typowych fryzjerskich usług w Twoim wykonaniu. Sprawdzone będzie obcięcie włosów, farbowanie, modelowanie itp. Teoretyczna część z kolei dzieli się na dwa etapy. Pierwszy, pisemny, w swoim zakresie obejmuje zagadnienia dotyczące rachunkowości, rysunku zawodowego i tego jak zarządza się przedsiębiorstwem. Etap ustny z kolei to typowe pytania dotyczące technologii zawodu. Zbadana będzie Twoja wiedza na temat fryzjerskich maszyn i materiałów.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *