Press "Enter" to skip to content

Fryzjer – zarobki i realia

O tym, jak zostać fryzjerem i jakie są ścieżki kariery w tym zawodzie, piszemy w osobnych artykułach. Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć Ci, czy fryzjer to zajęcie lukratywne. Jeśli tak – to w jaki sposób osiągnąć całkiem przyzwoite zarobki. Okazuje się, że sprawdza się stara prawda. Zmieniają się czasy i potrzeby konsumentów, ale zjeść i ostrzyc się ludzie będą potrzebować zawsze. Zatem przekonajmy się ile zarabia fryzjer.

Jaki powinien być dobry fryzjer?

Oprócz odpowiedniej dawki wykształcenia zawodowego oraz kreatywnego podejścia i zapału do tej pracy ważne są też pewne cechy profesjonalizmu. Dobry fryzjer dokonuje analizy włosów. Jest w stanie odpowiednio zdiagnozować ich potrzeby oraz umiejętnie doradzić klientowi. Doradzi jakich specyfików powinien używać oraz jaka fryzura będzie dla niego korzystna. A przy tym powinien być otwarty na jego sugestie. W końcu to klientowi ma służyć praca fryzjera.

Ile możesz zarobić jako fryzjer?

Oczywiście, jak w większości profesji, na to pytanie nie da się odpowiedzieć, rzucając jedną kwotę. Na jej wysokość ma wpływ Twój staż, umiejętności, lokal, w którym jesteś zatrudniony. Istotne jest też czy Twoje miejsce pracy jest na wiosce, w małej miejscowości albo w centrum metropolii w eleganckiej dzielnicy. Bywając u fryzjera, zapewne widzisz różnice w cenie za strzyżenie w centrum Warszawy, a małą miejscowością na Podlasiu. Zarobki różnią się między sobą regionami oraz tym, jakie usługi wykonujesz i jak bardziej skomplikowane. Inne zarobki też osiągniesz jako szeregowy fryzjer w salonie, a zupełnie inne wpływy na Twoje konto zapewni posiadanie własnego, dobrze prosperującego salonu.

Ile zarabia fryzjer?

Według branżowych serwisów średnia pensja szeregowego fryzjera to 1600 zł netto. Górna średnia to już 3000 zł netto. Nawet jedna czwarta fryzjerów może zarabiać powyżej tej kwoty. Przoduje w tym województwo mazowieckie. Podobne średnie uzyskuje pomorskie i zachodnio–pomorskie. 1550 zł średnia to kwoty właściwe dla podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego. Warmińskomazurskie niestety plasuje się poniżej tego pułapu – 1450 zł. Mówimy cały czas o kwotach netto. Własny salon z kolei to już zarobki w okolicach od 10 tysięcy złotych w górę. I to już po odliczeniu należności wobec państwa. Przyjmuje się, że jeden fotel w salonie może przynieść na miesiąc aż 2 tysiące. Klienci w dużych miastach za Twoją usługę zostawiają zazwyczaj 50 – 150 zł. Bywają też bardziej skomplikowane i droższe zabiegi. Wszystko zależy od tego, co Twój salon oferuje i jak kompetentni są pracownicy.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *