Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako hotelarz?

Oczywiście jako hotelarz znajdziesz pracę we wszystkich lokalach, które oferują usługi hotelarskie lub pokrewne. Mogą to być różnego rodzaju hotele, pensjonaty, motele, domy wypoczynkowe, miejsca agroturystyczne, ośrodki SPA, uzdrowiska, schroniska młodzieżowe lub podróżnicze, sanatoria, zajazdy, club – media albo gościńce. Oprócz tego pracować możesz jako rezydent, który zajmuje się gości podróżującym z ramienia biura podróży. Nie jest zamknięta też przed Tobą dość spora administracja publiczna zajmująca się turystyką i hotelarstwem. Twoja wiedza i doświadczenie z powodzeniem mogą przydać się też tam. Oprócz tego oczywiście możesz spróbować swoich sił jako przedsiębiorca. Duży, luksusowy hotel to ogromne przedsięwzięcie zarówno finansowe, prawne jak i logistyczne. Dlatego raczej jako pomysł na swój pierwszy biznes wybierzesz mniejszy lokal lub zajazd przy drodze. Ale o tym za moment. Najpierw zastanówmy się, jakie są rodzaje tego typu przybytków.

Hotelarz – Rodzaje obiektów

Istnieje podział obiektów hotelowych, który uwzględnia zarówno ich przeznaczenie jak i standard. Z tego podziału wynikają też wymagania prawne dotyczące ich formy. A zatem obiekty dzielimy na:

  • hotele – wymagane jest minimum 10 pokoi jedno lub dwuosobowych, świadczący najszerszy zakres usług,
  • pensjonaty – tu wymóg wynosi minimum 7 pokoi, musisz też w nim zapewnić wyżywienie, choćby opcjonalne,
  • motele – to najmniejsze ośrodki, ulokowane zazwyczaj przy ruchliwych drogach i posiadające własny parking.

Każdy z obiektów musi posiadać własny budynek. A ten musi być dostosowany do norm budowlanych, sanitarnych i przeciwpożarowych. Istotna jest ergonomia, oddzielenie segmentu kuchennego i pracowniczego oraz przejrzyste i łatwe do przebycia drogi ewakuacyjne.

Hotelarz – Standardy hoteli

Zapewne nieraz zauważyłeś, że poszczególne hotele lub pensjonaty chwalą się swoją klasą wyrażaną za pomocą gwiazdek. Domyślasz się, że im większa ich liczba, tym lokal oferuje więcej i wygląda lepiej. Wyraża się to też w nazwach, które będą Ci potrzebne podczas zakładania firmy. A zatem:

  • jedna gwiazdka – oznacza klasę turystyczną,
  • dwie gwiazdki – klasa standardowa,
  • trzy gwiazdki – klasa komfortowa,
  • cztery gwiazdki – tzw. First Class,
  • pięć gwiazdek – najwyższa, klasa luksusowa.

Hotelarz – Własna działalność

Musisz posiadać wspomniany lokal, dostosować go do wymogów ustawowych. Jeśli wszystko jest spełnione, możesz starać się o kwalifikację budynku do przeznaczenia hotelowego. Oraz uzyskać wpis w ewidencji prowadzonej przez marszałka województwa. Taki wpis wiąże się z opłatą około 600 – 1500 zł w zależności od liczby gwiazdek. Prawo pracy określa też normy dotyczące zatrudniania osób w tego typu branży. Normy sanitarne dotyczące kuchni, jej wentylacji i godzin zmian. Podobnie jak recepcjoniści i pokojówki, które muszą być zaopatrzone w odzież służbową i ochronną podczas sprzątania. Lokal oczywiście powinien być atrakcyjnie usytuowany. Niekiedy głównym walorem jest wygoda – bliskość drogi oraz mała gastronomia. Innym razem klienci oczekują elegancki, bliskości natury, spokoju i prywatności. Z pewnością nie ucieszy ich sąsiedztwo z fabrykami lub głośną, ruchliwą drogą. Dobrym – i przy tym drogim – pomysłem jest usytuowanie hotelu w miejscach turystycznych, niedaleko lotnisk, dworców i granicy państwa. Do tego oczywiście zadbać musisz o reklamę i markę.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *