Press "Enter" to skip to content

Jak zostać hotelarzem? Pracuj jako hotelarz

Predyspozycje zawodowe w zawodzie jako hotelarz. Praca w hotelarstwie jest bardzo wymagająca. Piszemy o tym szerzej w innym naszym artykule Hotelarz – jak wygląda praca? Żeby się sprawdzać w tym zawodzie, powinieneś przejawiać pewne predyspozycje, które są bardzo pomocne. Na początek – Twoja osobowość i nastawienie do świata. Hotelarz powinien być przede wszystkim gościnny, uprzejmy oraz otwarty na ludzi. Nie chodzi o samą kurtuazję. Istotne są pewne umiejętności miękkie, które klienci wyczują. Istotna jest komunikatywność, otwartość na potrzeby klienta, życzliwość i dobra własna prezencja. Oprócz tego musisz potrafić organizować swoją pracę, a niekiedy także przedsiębiorstwo. Dlatego istotne są zdolności przywódcze i logistyczne. Do tego niekiedy będzie od Ciebie wymagana dyskrecja i powściągliwość. Bardzo istotna jest ochrona prywatności klientów oraz ich wrażliwych danych osobowych.

Hotelarz – Wykształcenie zawodowe

Sporo pracodawców zwraca uwagę na przygotowanie merytoryczne swoich potencjalnych pracowników. Nie inaczej jest w branży hotelarskiej. Istnieje kilka form zdobycia wykształcenia kierunkowego. Dobrze, jeśli zaczniesz od szkoły średniej. Technikum hotelarskie to dość dobre przygotowanie do pracy w hotelach lub pensjonatach, a także jako recepcjonista. Nauka trwa pięć lat, a ukończenie szkoły daje Ci możliwość zdobycia – w drodze egzaminów – zarówno tytułu zawodowego oraz matury. W ten sposób możesz zacząć pracować już po szkole. Możesz też poszerzać swoje kwalifikacje poprzez wybór studiów wyższych kierunkowych. Hotelarstwo, turystyka i rekreacja albo zarządzanie z wyborem odpowiednich specjalności to świetne rozwinięcie wiedzy z technikum. Niektórzy pracodawcy wprost wymagają ukończenia konkretnych studiów wyższych oraz okazania stosownych dyplomów.

Hotelarz – Czego nauczysz się w szkole i na studiach?

Nauka w szkole i na studiach pozwala Ci zdobyć praktyczną wiedzę na temat sprawnego zarządzania hotelem i obsługi gości. Dowiesz się jak skutecznie organizować przyjęcia i imprezy sportowe, rekreacyjne albo rozrywkowe. Poznasz zasady ogólnie przyjętego zachowania się wobec klientów w różnych sytuacjach. Dowiesz się jak radizć sobie z sytuacjami trudnymi, kryzysowym i stresowymi. Wykładowcy opowiedzą Ci o tym jakie usługi oferować, w jaki sposób przedstawiać ich walory i jak organizować usługi hotelarskie. Nauczysz się prowadzić fachową dokumentację – obsługa komputera, kasy fiskalnej, branżowe oprogramowanie, rejestr gości i bazy danych. Istotnym elementem zajęć będzie nauka języków obcych. Szkoły przygotowują zarówno do pracy w hotelach jak i ich prowadzenia. Dlatego część zajęć dotyczyć będzie stricte prowadzenia działalności gospodarczej, norm przeciwpożarowych i sanitarnych oraz prawa pracy i podatkowego. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *