Press "Enter" to skip to content

Gdzie możesz szukać zatrudnienia jako projektant dróg?

Polska gospodarka wciąż jest w fazie, w której potrzeba inwestycji i budowania. A zatem oprócz budowlańców, potrzebni są też dobrzy projektanci. Także ci od dróg. Jako projektant dróg nie powinieneś więc mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Jeśli jeszcze nie masz uprawnień budowlanych, możesz pytać o zatrudnienie w biurach projektowych, bezpośrednio w firmach budowlanych albo samorządach. Wydziały budownictwa, komunikacji i budowy dróg samorządowych niekiedy miewają swoich projektantów, którzy skracają biurokratyczną ścieżkę wybudowania gminnej szosy. Podobnie w swoich szeregach mają je firmy budowlane, które wyposażone w projekt mogą śmiało składać swoje oferty przetargowe. Mając uprawnienia budowlane również możesz pracować w tych miejscach. Otrzymujesz wtedy ambitniejsze projekty i większe pieniądze. Ale możesz też spróbować własnej działalności gospodarczej.

Projektant dróg – Projektant na własnej działalności

To rozwiązanie, które stosują bardziej doświadczeni i pewni siebie projektanci dróg. Przyjmując model samozatrudnienia zyskujesz większą samodzielność i swobodę dobierania zleceń. To także nieco korzystniejsze rozwiązania podatkowe niż praca na etacie. Jednak stabilność finansowa jest uzależniona od ciągłego dopływu zleceń. Projekty poważnych inwestycji, takie jak lotnisko międzynarodowe albo kilkuset kilometrowy odcinek autostrady powierzany raczej jest dużym biurom projektowym. Nie zaś pojedynczym projektantom. Jednakże niektóre takie właśnie firmy współpracują z niezależnymi projektantami w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło.

Projektant dróg – Skąd brać zlecenia?

Jeśli masz na koncie sukcesy, a Twoje nazwisko zaczyna być rozpoznawalne w kręgach urzędniczo – budowlanych, możesz liczyć, że właśnie do Ciebie te podmioty zwrócą się o zlecenia. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku budowy lub remontu dróg, chodników i placów o statusie gminnym lub powiatowym. Podobnie możesz wykonywać zlecenia dla osób prywatnych. Na przykład przedsiębiorców, którzy chcą usprawnić ruch na terenie swojej firmy albo kompleksu przemysłowego.

Projektant dróg – Ile możesz zarobić?

Oczywiście na samym początku (zwłaszcza, jeśli nie masz jeszcze uprawnień) nie zarobisz najwięcej. Przeważnie pracujesz wtedy jako pomocnik lub asystent i zarabiasz w okolicach 2000 – 2500 zł. Na pensję powyżej 3000 zł możesz liczyć z nieco większym doświadczeniem zawodowym. Wyrabiając sobie uprawnienia, możesz liczyć już na średnio 4500 zł – pojawia się więcej i bardziej ambitnych projektów. Niektórzy wyciągają jednak nawet 7000 – 10 000 zł na miesiąc. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *