Press "Enter" to skip to content

Handlowiec a sprzedawca – Co zrobić by tytułować się technik handlowiec?

W klasyfikacji ministerialnej te dwa tytuły to osobne zawody. Czy znacząco się różnią? Teoretycznie tak, ponieważ sprzedawca – jako absolwent szkoły branżowej – zajmuje się głównie pracą w sklepie. Na kasie albo jako obsługujący klientów. Piszemy o nim szerzej w cyklu publikacji poświęconemu zawodowemu sprzedawcy – Technik handlowiec. Handlowiec potocznie rozumiemy jako osoba zajmująca się handlem. Faktem jest, że to pojemne określenie i praktyka gospodarcza pokazuje, że bardziej cenią się umiejętności niż formalny tytuł. W rozumieniu zawodowym jednak handlowiec to osoba, która w przedsiębiorstwie zajmuje się organizacją handlu, pozyskiwaniem klientów, siatek dostaw oraz realizacją zamówień.

Technik handlowiec – Wykształcenie zawodowe

Zasadniczo tytuł zawodowy technik handlowiec możesz uzyskać głównie kończąc technikum. To pięcioletnia szkoła średnia, która nie tylko zajmie Ci młodzieńcze lata, ale też nauczy zawodu. oprócz przedmiotów ogólnokształcących, takich samych jak w liceum, będziesz też miał szereg zajęć powiązanych z zawodem. Czekać Cię będą zagadnienia związane z organizacją i technikami sprzedaży. Dowiesz się, w jaki sposób profesjonalnie obsługiwać i pozyskiwać klientów. Tym samym liźniesz nieco psychologii handlu i reklamy. Zajęcia dotyczyć będą też organizacji sprzedaży, także tej internetowej. Sposoby promowania swoich usług oraz dobierania grupy docelowej. Nie bez znaczenia są też zajęcia dotyczące przedsiębiorczości, zakładani firmy i orientowania się w podstawowych zasadach ordynacji podatkowej. Cykl nauczania w technikum kończy się maturą i specjalnym egzaminem zawodowym. Tym samym uzyskujesz tytuł zawodowy. Możesz od razu szukać pracy.

Technik handlowiec – Wyższe wykształcenie

Technikum handlowe to dobre podglebie do rozwijania swoich kwalifikacji zawodowych. Pracę rozpocząć możesz już po szkole, ale niektóre przedsiębiorstwa cenić będą wyższe wykształcenie. Możesz rozważyć takie kierunki jak handel zagraniczny, transport i spedycja, reklama i marketing. Albo organizacja i technika handlu. Takie studia poszerzą i sprecyzują Twoją wiedzę, a tym samym w jakimś stopniu podniosą pozycję na rynku pracy.

Technik handlowiec – Kwalifikacje zawodowe – inne formy

Ukończyłeś liceum albo studia o innej tematyce, a jednak czujesz, że technik handlowiec to może być to? Nic straconego. Istnieje kilka form pozyskania kwalifikacji w tym zawodzie, nawet bez technikum. Jedną z nich jest szkoła policealna lub podyplomowa. Daje ona skondensowaną dawkę wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu szeroko pojętego handlu i finansowości. Również kończy się egzaminem i uzyskaniem dyplomu. Urzędy pracy, samorządy i organizacje pozarządowe organizują też specjalne kusy zawodowe w tej tematyce. Ich celem jest aktywizacja bezrobotnych i wykorzystanie zasobów ludzkich.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *