Press "Enter" to skip to content

Technik handlowiec i poszukiwanie zatrudnienia – Gdzie możesz pracować jako technik handlowiec?

Praca handlowca wymaga wiedzy teoretycznej na temat działania rynku i psychologii ekonomicznej. Ale też i zdolności interpersonalnych i biznesowych. W jakich miejscach pracy można spożytkować Twoje talenty? A może lepiej działać na własną rękę jako technik handlowiec?

Technik handlowiec – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Trzeba przyznać, że w dość pokaźnej liczbie miejsc. W zasadzie wszędzie tam, gdzie prowadzona jest jakakolwiek sprzedaż towarów i usług. Sklepy, firmy logistyczne, firmy finansowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, banki, magazyny i hurtownie. Ostatnie trendy gospodarcze pokazują, że raczej nie powinieneś mieć szczególnych problemów ze znalezieniem pracy w handlu. Szczególny deficyt pracowników odnotowuje się na stanowiskach sprzedawcy, przedstawiciela handlowego oraz właśnie technika handlowca. Dane mówią, że szczególnie potrzeba takich pracowników jak Ty w większych miastach Pomorza (Gdańsk) oraz Dolnego Śląska – Wrocław, Kłodzko.

Technik handlowiec – zawody i stanowiska pokrewne

Wykształcenie i umiejętności, które nabrałeś jako technik handlowiec, mogą z powodzeniem przydać się także w innej pracy. Zwłaszcza takiej, której wykonywanie jest zbliżone lub pokrewne do Twojego zawodu. Pytać możesz o pracę jako zwyczajowy sklepowy kasjer, przedstawiciel handlowy jakiejś firmy usługowej lub sprzedawca usług finansowych. Do tego dochodzi stanowisko pracownika działów marketingu, agencji reklamowej, działu obsługi klienta. Bardziej ambitne zajęcia, jakie możesz podjąć z wykształceniem zawodowym technika handlowca to menedżer produkcji lub merchandiser.

Technik handlowiec – własna działalność

W tym zawodzie pomysły na własną działalność gospodarczą są dość rozległe. Możesz próbować swoich sił jako przedsiębiorca produkcyjny i usługowy. Możesz założyć sklep lub inny punkt sprzedaży. Nieco więcej piszemy o tym w artykule Sprzedawca – etat czy własna firma? Podobnie Twoje przedsiębiorstwo może trudnić się logistyką, usługami spedytorskimi albo finansowymi. Jeśli oprócz zdolności handlowych, masz też pewne wykształcenie finansowe albo psychologiczne, możesz pomyśleć o firmie doradczej. Szczególnie dobry pomysł, jeśli masz przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w pracy handlowca. Początkujący przedsiębiorcy, za opłatą, skorzystają z Twoich porad. Zwłaszcza jeśli będą przynosiły profity. Podobnież możesz funkcjonować pod własnym nazwiskiem jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Takie rozwiązanie to nieco niższy podatek dochodowy i niekiedy także ZUS. Bardzo popularną formą doradców handlowych z przedsiębiorstwami to tzw. success fee. Oznacza ona wypłatę wynagrodzenia jako procent lub ryczałt z zysków, jakie osiągnęła firma klienta wskutek Twoich porad. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *