Press "Enter" to skip to content

Technik handlowiec i predyspozycje zawodowe – Pracuj jako technik handlowiec

Praca jako technik handlowiec teoretycznie jest dla każdego. Jednak dobrze jest, jeśli przejawiasz pewne predyspozycje i cechy osobowościowe. Dobry technik handlowiec to osoba komunikatywna, łatwo nawiązująca kontakty. Są one bardzo istotne w handlu i zawieraniu interesów. Musisz być osobą, która potrafi negocjować – jednocześnie dbając o swoje interesy, uznaje wartość racji drugiej strony. W swojej pracy powinieneś wykazywać się dobrą organizacją, szybkością podejmowania decyzji. Odpornością na stres i ciągłą presję czasu wywołaną polityką handlową firmy. Często pracować będziesz w zespole, nie możesz być od niego zależny. Musisz potrafić pracować samodzielnie. Istotne są też cechy interpersonalne – powinieneś być osobą zrównoważoną, taktowną i niepozwalającą się podpuszczać sztuczkom negocjacyjnym. Przyda się też dobra aparycja i zadbana prezencja. Handlowiec to także osoba, która musi mieć zmysł strategiczny. Potrafić przewidywać trendy, przyjmować innowacje. Łatwo adaptować się do zmieniających się okoliczności rynkowych.

Czym zajmuje się technik handlowiec?

Technik handlowiec może przybrać w swojej pracy zawodowej formę zwyczajowego sprzedawcy. Zajmijmy się jednak sytuacją, w której pracować będziesz na stanowisku, do którego przygotowuje Cię technikum lub studia. Handlowiec to istotna funkcja w każdym przedsiębiorstwie komercyjnym. Od Twojej sprawności i efektywności zależy sukces firmy. Mówiąc zwięźle, prowadzić będziesz działalność handlową podług profilu i polityki firmy. Wchodzi w to obsługa klientów, kontakt z dostawcami i dystrybutorami. Dbać będziesz o realizację zamówień, a nawet marketing.

Technik handlowiec – Obowiązki zawodowe

Zakres obowiązków może być różny w zależności od skali przedsiębiorstwa i branży. Z najczęściej występujących wymienić możemy sporządzanie umów i dokumentacji handlowej, przygotowywanie ofert i negocjowanie transakcji z dostawcami i klientami. Dość często wymagać będzie się od Ciebie nadzoru nad przepływem towarów, realizację usług i kontrolę jakościową. W niektórych przedsiębiorstwach – na przykład sklepach wysyłkowych, będziesz dbał o prawidłową segregację towarów i nadzorował logistyczny przebieg transakcji. Oprócz tego czekać Cię może inwentaryzacja towarów, monitorowanie stanów magazynów i opracowywanie raportów. Innym razem, za biurkiem, opracowywać będziesz swoją koncepcję strategii sprzedażowej i nadzorował marketing firmy.

Technik handlowiec – Stosunek pracy

Bardzo często handlowiec ma w firmie sporą autonomię. Niekiedy jest niejako „wynajmowany”, by poprawić stan finansów firmy. Dlatego tak wiele zależy od Twoich pomysłów i umiejętności. Sam decydujesz, z jakimi kontrahentami warto współpracować, Ty dobierasz firmy reklamowe itp. Otrzymujesz do dyspozycji środki, ale i cele do wykonania. Z których będziesz bardzo drobiazgowo rozliczany. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *