Press "Enter" to skip to content

Hydraulik – na etacie czy własna firma

Żeby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, warto na początek zastanowić się jaki charakter ma taka praca. Hydraulik albo – jak woli ustawodawca – monter sieci i instalacji sanitarnych, to praca bardzo odpowiedzialna i wiele wymagająca od fachowca. Nie wystarczy być przysłowiowym panem złotą rączką. By być prawdziwym przedstawicielem tej profesji. Wymagana jest wiedza teoretyczna o użytych materiałach i elementach instalacyjnych. Posiadanie doświadczenia. Własne narzędzia oraz pewne cechy charakteru. To praca z ludźmi, którzy mają różne wymagania i są gotowi za nie zapłacić. Nie jest mile widziany brak punktualności ani dokładności. To praca, która wymaga przewidywania konsekwencji własnych działań. Nawet drobny błąd niezauważony może doprowadzić po pewnym czasie do poważnych awarii, a nawet tragedii. Ważne jest też orientowanie się w zmieniających się przepisach. Normach jakościowych zastosowanych rur lub przewodów oraz środków chemicznych. Dobry specjalista śledzi nowinki technologiczne i uczestniczy w szkoleniach.

Gdzie zatrudni się hydraulik tuż po szkole?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym hydraulikiem po szkole branżowej Twoje doświadczenie, choć wartościowe i bardzo potrzebne, prawdopodobnie nie jest jeszcze rozległe. Oczywiście zawsze można próbować swoich sił na wolnym rynku freelancerów. Tego fachu, niemniej najczęściej początkujący hydraulicy zatrudnieni są w firmach na etat. Firmy zazwyczaj zajmują się typowymi przypadkami i usterkami z siecią sanitarną. Godziny pracy zazwyczaj też są regularne. Podobnie jak i pensje. Firmy mają swoje wykazy usług z cennikami. Bardzo drobiazgowo negocjują ewentualne odstępstwa od tych zwyczajów. Nie musisz wtedy samodzielnie szukać zleceniodawców. Od tego przedsiębiorstwo ma swoich ludzi. Odpowiedzialnych za marketing, a Ty jesteś po prostu wysyłany w dane miejsce z konkretnym poleceniem. Odpowiadasz wtedy nie tylko za siebie, ale i za dobre imię firmy. Co również jest obiektem uwagi szefa. Bywa, że firmy budowlane potrzebują hydraulików do większych zleceń. Jak na przykład budowa wodociągów na nowym osiedlu lub w rosnącym ku niebu wieżowcu. W naszym klimacie takie prace bywają często sezonowe. Ze względu na pogodę i praktykę budowlaną. Przedsiębiorstwo, które zajmuje się domowymi problemami klientów działa praktycznie cały rok. Usterka w kranie lub pod prysznicem nie zważa na porę roku.

A może własny biznes hydrauliczny?

Jeśli czujesz się na siłach oraz uważasz, że jesteś wystarczająco doświadczony, by pracować pod własnym szyldem, zawsze istnieje możliwość założenia firmy lub tzw. samozatrudnienie. To jest kuszące, ale niesie też kilka znaków zapytania, na które musisz sobie odpowiedzieć. Założenie własnej firmy to coś dla osoby, która już ma jakiś kapitał i zdolności zarządzania. Istnieją programy europejskie lub państwowe, które nieco pomogą w rozkręceniu biznesu, a banki udzielają na ten cel stosownego kredytu. Wtedy na głowie masz całą pracę związaną z poszukiwaniem zleceń i oferowaniem się w prasie lub internecie. Wysoka jakość Twoich dotychczasowych usług, fachowość, profesjonalizm i znajomość materii z pewnością podnosi Twoją pozycję na rynku i buduje Ci jakąś renomę. W mniejszych ośrodkach, gdzie konkurencja jest też odpowiednio mniejsza, klienci prawdopodobnie sami będą się odzywa. W dużym mieście, gdzie możesz zawołać większe kwoty, fatyga z dbaniem o rozgłos będzie znacznie większa. Ponadto, gdy zatrudniasz pracowników, musisz – jak każdy przedsiębiorca – zadbać o opłacenie ich ubezpieczeń zdrowotnych i emerytalnych. Obowiązują Cię zasady BHP oraz musisz zapewnić im odpowiedni strój, narzędzia i godziny pracy.

Gdzie więc szukać pracy jako hydraulik?

Szczęśliwie w dzisiejszych czasach form ogłaszania się zarówno zleceniodawców, jak i zleceniobiorców są liczne i bardzo wygodne. Przoduje w tym internet i odpowiednie strony, ale i wciąż jest wiele osób, które zaczytują się w gazety z anonsami. Warto byś opisał się w atrakcyjny sposób, wykazał swoje mocne strony i usługi, które wiesz, że wykonasz dobrze. Oczywiście dane kontaktowe jak numer telefonu to podstawa. Branże mają różne realia, ale prawda jest taka, że dobry hydraulik zawsze znajdzie zatrudnienie ze względu na zapotrzebowanie na takich fachowców. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *