Press "Enter" to skip to content

Podłączanie sprzętu AGD

Jako AGD rozumiemy sprzęt, z którego korzystnym na co dzień podczas korzystania z kuchni albo łazienki. O ile te mniejsze nie stanowią żadnego problemu w montażu, to z większymi może być problem. Większość z nich wystarczy, że zostanie podłączona do źródła prądu i gotowe. W tym artykule jednak zajmiemy się większymi z nich. Sprzęty takie jak zmywarka, pralka, suszarka, kuchenka, piekarnik. Tego typu urządzenia wymagają specjalnego podłączenia. Duży sprzęt AGD często wymaga dodatkowego montażu, przewidzenia już na etapie planowania instalacji wodnej i elektrycznej, gdzie mniej więcej będą te sprzęty stały. Jednak zakładamy, że ten etap masz już za sobą. Dlatego przejdźmy do montażu i podłączenia. Za przykład weźmiemy sobie jedno z najistotniejszych urządzeń AGD – poczciwą pralkę.

Na co zwrócić uwagę podczas podłączania AGD?

Przede wszystkim wskazane jest, by czyniła to specjalistyczna osoba. Potrzebna jest uwaga, tak aby nie doszło do nieszczelności i przepięć, które w dłuższej perspektywie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. To ważne, by o tym pamiętać. Kolejnym etapem jest umiejętne umiejscowienie. Przykładowo pralka powinna znajdować się blisko gwiazdka elektrycznego, ale i przyłącza wody zimnej i odpływu kanalizacyjnego. Te rury zwykle mają 120 – 150 cm długości. Sprzęt podłączamy bezpośrednio do wody, a złącza i zawory ściśle i solidnie ściskamy metalowym pierścieniem, aby nie było przecieków. Potem czas na rurę odprowadzającą wodę do wpływu. Urządzenie powinno być odpowiednio wypoziomowane, by podczas pracy, która wprawia je w ruch, nie przesuwało się. Ważne też, by zdjąć zabezpieczenia transportowe nałożone na bęben i silnik. Zapomnienie o tym może uszkodzić pralkę.

Czy mogę zrobić to sam?

Teoretycznie tak, zwłaszcza jeśli masz w tym doświadczenie i jakieś pojęcie. Jednak czasami warto nie ryzykować, że robisz to nieodpowiednio. Lub po prostu chcesz oszczędzić czas i zamówić cały komplet usług remontowobudowlanych. Wtedy warto zawołać fachowca, na przykład hydraulika. Ten będzie dobrze wiedział jakich użyć rur i narzędzi. Zamocuje solidnie pierścienie, podłączy pralkę tak, aby nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia i mienia. Nie każdy potrafi ściągnąć fabryczne zabezpieczenia oraz wypoziomować pralkę tak, aby nie przesuwała się podczas intensywnego prania. Do tego dowiemy się od razu pod okiem specjalisty, czy urządzenie działa prawidłowo oraz, czy nie ulatnia się gaz lub wydziela woda. Pralka to tylko przykład, ale każde większe urządzenie AGD ma zalecenie, by być montowane pod fachowym okiem. O montaż pralki możesz poprosić hydraulika.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *