Press "Enter" to skip to content

Instalacja wodna

Ten etap budowy domu lub budynku innej użyteczności jest skomplikowany i istotny. Nie warto na nim ani oszczędzać, ani ryzykować dobór fachowców bez odpowiedniego doświadczenia. Nie chodzi w nim wyłącznie o odprowadzanie nieczystości lub doprowadzanie ciepłej wody. Od jakości wykonania na tym etapie zależy bezpieczeństwo całej inwestycji. Wylana woda to wróg elektryczności i elementów wyposażenia.

Na czym polega instalacja wodna w domu?

Fachowcy dzielą ją na dwa rodzaje – wewnętrzną i zewnętrzną. Ta pierwsza obejmuje wszystkie ukryte w ścianach części. Nie oglądamy ich, ale skutki ich pracy odczuwamy. Mamy tu na myśli wszelkie rury, łączki i kształtki. Ta zewnętrzna instalacja to elementy końcowe. Takie jak krany, słuchawki w prysznicu, deszczownice i inne tego typu.

A wszystko zaczyna się od rury wodociągowej, która dostarcza do nieruchomości wodę z ogólnej sieci kanalizacyjnej. Umieszcza się ją na głębokości około 1,5 m, co powoduje, że jest poniżej strefy zamarzania gruntu zimą. Dobrze jest, by oprócz projektu budowy domu mieć też projekt instalacji wodnej. Nie ma prawnego obowiązku jego sporządzania, ale ponieważ każda instalacja wodna jest projektowana indywidualnie dla danej nieruchomości, jego posiadanie może sporo ułatwić i uniknąć niepotrzebnych problemów na dalszych etapach budowy. Uwzględnia się w nim system rozprowadzenia rur, ich typ, średnicę i materiały. Jest też rozmieszczenie zaworów, urządzeń hydroforowych i wodomierza.

Projekt instalacji wodnej wykona dobry hydraulik

Do tego posiadanie takiego planu pozwala często wiele zaoszczędzić. Kupujemy tylko takie materiały, które wiemy, że będą nam potrzebne. Oprócz tego z góry będziemy znali dokładne położenie każdej rury i ujścia wody. Zmiana ich na dalszym etapie budowy może być kłopotliwa i kosztowna. Do niedawna podstawowymi materiałami instalacji wodnej były rury stalowe i żeliwne. Od jakiegoś czasu wypierane są one przez miedź i tworzywa sztuczne. Charakteryzuje je dłuższa żywotność i zwiększona odporność na rdzę.

Komu powierzyć tak ważny element budowy?

Jak wspomniano, ten etap jest jednym z najistotniejszych i w sposób bezpośredni wpływającym na nasze bezpieczeństwo podczas korzystania z nieruchomości. Warto więc dobrze dobrać ekipę fachowców, którzy będą zajmować się montażem instalacji wodnej. Warto prześledzić ich portfolio, dotychczasowe osiągnięcia i opinie. Kierowanie się wyłącznie ceną może być bardzo zwodnicze. Każde partactwo będzie nas kosztować o wiele więcej w przypadku, gdy dojdzie do awarii lub usterki. Wtedy pozorny zysk okaże się o wiele mniejszy od strat, które poniesiemy, gdy coś pójdzie nie tak z powodu braku profesjonalizmu hydraulików.

Czy instalacja wodna jest już na zawsze?

Upływ czasu działa na wszystko i starzeją się także elementy instalacji wodnej. Jeśli zainwestowaliśmy w materiały wysokiej jakości, nie dojdzie do potrzeby wymiany instalacji szybko. Jeśli długotrwale zauważać będziemy obniżenie ciśnienia wody w kranie, to z pewnością warto sprawdzić stan rur. Przyczyny mogą być różne. Kamień wymieszany z rdzą, zatory lub pęknięcia. Niekiedy zwyczajowe próby udrożniania rur pomagają, ale jeśli nie – wymiana całości może okazać się konieczna. A wtedy cały proces zaczyna się od nowa. Troska o projekt, wykonanie, materiały i profesjonalizm wykonawców.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *