Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia agent celny? Sprawdź zarobki agenta celnego

Praca agenta celnego jest z pewnością bardzo odpowiedzialna i wymagająca od reprezentanta tego zawodu. W końcu musisz dopilnować wielu procedur, zabezpieczyć towary i koordynować legalny przepływ ich przez granicę. Zazwyczaj nawet nie reprezentujesz siebie, lecz firmę lub klienta. To powoduje stres i wyczerpanie. Czy zatem za swoją pracę otrzymasz sowite wynagrodzenie? Oto kilka szczegółów na temat tego, ile zarabia agent celny.

Agent celny – Od czego zależą Twoje zarobki?

To, ile zarabiasz jako agent celny uzależnione jest od szeregu czynników. Nie da się jednoznacznie określić, który z nich jest najistotniejszy. Zależy, czy reprezentujesz swojego klienta jako pracownik agencji celnej. A może jesteś częścią zespołu reprezentowanego przedsiębiorstwa. W tym drugim wypadku otrzymujesz pensje ustaloną w umowie, zaś jako pracownik agencji – stałą pensję pracowniczą. Istotne jest też, jak szeroki masz zakres obowiązków. Czy to wymaga wizyt na granicy i lotniskach, a może koordynować wszystko da się w zaciszu gabinetu. To z kolei wynika z charakteru działalności Twojego klienta. Oczywiście wpływ na zarobki ma Twoje doświadczenie, staż pracy i umiejętności sprawnego załatwiania spraw celnych i skarbowych. Wiadome jest, że na wyższym stanowisku zarobisz więcej. Okazuje się też, że zarobki różnią się w zależności od województwa i wielkości ośrodka. Więcej zarobisz w Warszawie i innych dużych miastach.

Agent celny – mediana zarobków

Przeciętnie w Polsce jako agent celny zarobisz 2850 zł netto. Ta kwota to mediana. Wynika ona z wyliczeń na podstawie zestawienia zarobków agentów celnych. Uznano różne formy zatrudnienia, staż pracy, region i stanowisko w firmie. Połowa ze wszystkich deklarowanych zarobków mieści się w przedziale 2350 zł a 3500 zł netto na miesiąc. Pozostali dzielą się na dokładnie dwie równe ćwierci, z których jedną stanowią ci, którzy zarabiają poniżej 2350 zł netto. Drugą zaś ci, którzy zarabiają powyżej 3500 zł. Tam spotkać możesz nawet zarobki rzędu 5000 – 6000 zł. Okupione jednak jest to sporą ilością pracy i reprezentowania kilku klientów.

Agent celny – Gdzie zarabia się najwięcej?

Jak wspomnieliśmy, zarobki różnią się w zależności od regionu kraju. Najwięcej zarobisz w województwie mazowieckim – tam średnia wynosi około 3000 zł netto. Dość podobna występuje w małopolskim i dolnośląskim – 2850 – 2920 zł. Jeśli chodzi o duże miasta to najwięcej oferuje Warszawa – 3000 zł netto, Gdynia – 2990 zł netto oraz Kraków – 2940 zł netto. Najmniej z kolei zarobisz w województwach podlaskim – 2085 zł netto, zachodniopomorskim – 2070 zł netto oraz na Podkarpaciu – 2060 zł netto.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *