Press "Enter" to skip to content

Kim jest agent celny? – Jak zostać agentem celnym?

Agent celny to pośrednik pomiędzy podmiotem gospodarczym, który obraca towarami z podmiotami zagranicznymi a urzędem celnym. Do jego obowiązków należy reprezentowanie firmy, przeprowadzanie w jej imieniu odprawy celnej. Do tego przygotowywanie dokumentacji, pilnowanie procedur i kontakt bezpośredni z celnikami. Jego zadaniem jest wszystko to, co sprawi, że przeprawa celna towarów przez granicę przebiegnie gładko, legalnie i sprawnie.

Agent celny a celnik

Na pozór zadania zawodowe i praca agenta celnego do złudzenia przypominają te, które wykonuje celnik. Nie są to jednak te same zawody. Choć łączy ich tematyka celna, różni jedna zasadnicza rzecz. Celnik to funkcjonariusz państwowy. Pracuje w państwowych urzędach celnych. Agent celny z kolei to osoba zatrudniona lub współpracująca z podmiotem gospodarczym, którego reprezentuje w obliczu urzędu celnego i organów podatkowych.

Jak zostać agentem celnym?

Od 2014 roku zawód agenta celnego nie jest regulowany. By pracować, nie musisz mieć pozwolenia ani zdawać państwowego egzaminu. Jedyne co musisz zrobić to uzyskać wpis na listę agentów celnych. Wniosek o taki wpis wysyłasz do Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Jakie wymagania musisz spełnić? Musisz być osobą pełnoletnią, posiadającą zdolność do czynności prawnych i niepozbawioną praw publicznych. Podobnie nie możesz być karany. Przede wszystkim dyskwalifikuje Cię prawomocny wyrok za przestępstwa przeciwko mieniu, obrotowi gospodarczemu, pieniędzmi, papierami wartościowymi lub wiarygodności dokumentów. Do tego musisz wykazać, że masz odpowiednie kwalifikacje lub doświadczenie z zakresu obsługi celnej podmiotów gospodarczych. Wpis na listę agentów celnych jest bezpłatny. Wpisu dokonuje dyrektor Izby i robi to w najbliższym możliwym terminie. Nie później niż 120 dni od momentu otrzymania kompletnego wniosku przez Izbę.

Agent celny – Uprawnienia można stracić

Jeśli w którymś momencie utraciłeś, choćby częściowo, zdolność do czynności prawnych. Zostałeś skazany. To masz 30 dni na powiadomienie o tym Izby. W tej sytuacji Twoje uprawnienia zostają zawieszone lub cofnięte.

Kwalifikacje zawodowe

Są trzy przesłanki, które powodują, że Izba Administracji Skarbowej uzna, że Twoje kwalifikacje zawodowe są wystarczające:

  1.   Wykształcenie – szanse podnosi dyplom wyższej uczelni na kierunkach ekonomicznych, prawnych, technicznych i administracyjnych. W praktyce jednak niekiedy wystarczy technikum lub studia podyplomowe.
  2.   Trzyletnie doświadczenie w sprawach celnych. Oznacza to wykonywanie pracy lub czynności określonych przepisami prawa celnego. Do tego okresu wlicza się też naukę w szkołach policealnych do wykonywania takich czynności
  3.   Ważna decyzja potwierdzająca kwalifikacje wydana przez uprawnione organy w innym państwie UE. 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *