Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia animator kultury? Zarobki animatora kultury

Praktyka nie jest bardzo różowa. Rynek pracy pokazuje, że wymagania wobec animatorów kultury są wysokie, lecz możliwości zatrudnienia oraz zarobki już nie tak bardzo. Sprawdź ile zarabia animator kultury.

Animator kultury – Gdzie możesz szukać zatrudnienia?

Przede wszystkim w samorządowych domach kultury, ośrodkach kultury, szkołach, świetlicach oraz innych jednostkach kulturalnych. Oferty dla animatorów kultury również wystawiają organizacje pozarządowe, domy opieki społecznej, ośrodki wypoczynkowe, biblioteki, media, galerie sztuki, muzea, kina i teatry. O pracę pytać możesz też w domach dziecka. Wielu animatorów kultury wykonuje swoją pracę w ramach innego, bardziej rozbudowanego stanowiska. Albo w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Wykonywać wtedy możesz bardzo podobne usługi dla tych samych podmiotów. Nie będąc jednak jednocześnie ich pracownikiem, lecz wykonawcą usługi.

Animator kultury – Wymagania pracodawców

Analiza ogłoszeń o pracę w zawodzie animatora kultury pozwala wyróżnić kilka istotnych wymogów, które pojawiają się najczęściej. Choć nie ma takiego formalnego ani prawnego wymogu, większość pracodawców zwróci uwagę na Twoje wykształcenie. Im wyższe i bardziej kierunkowe (nauki artystyczne lub pedagogiczne), tym lepiej. Istotne jest też Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Najlepiej jeśli przebiegało w instytucjach kulturalnych. Albo wymagało od Ciebie okazania cech przywódczych i zdolności organizacyjnej. Pracodawcy przyznają wprost – potrzebują osób kreatywnych, zapalonych, orientujący się w bieżącym życiu kulturalnym i niebojących się wyzwań. Do tego potrafiących pracować w zespole i panować nad grupą. Dobry animator kultury sam powinien się wykazywać tą osobistą. To ma wpływ nie tylko na Twoją codzienną pracę z ludźmi, ale też na łatwość w pozyskiwaniu współpracowników oraz sponsorów i patronów medialnych. Wobec innych musisz wykazywać się cierpliwością, otwartością, życzliwością i empatią. Sporym atutem w staraniach o zatrudnienie jest umiejętność gry na instrumencie, dobry głos lub inne talenty artystyczne.

Animator kultury – ile zarabia?

Niestety, praca animatora kultury nie należy do tych najlepiej opłacanych. Początkujący często zarabiają w okolicy płacy minimalnej. Z czasem jednak, zyskując doświadczenie, poszerzając zakres obowiązków i móc wykazać się sukcesami, Twoje zarobki wzrosną. Do nawet 3000 zł brutto. Przeważnie lepiej zarobisz na własnej działalności. Wtedy jednak sam musisz zadbać o stały dopływ zleceń, promocję własną. I własne wydatki na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *