Press "Enter" to skip to content

Jak zostać animatorem kultury?

Na ogół to godnie brzmiące zajęcie kojarzy się z pożytecznym organizowaniem czasu dzieciom oraz dorosłym. Rzeczywiście, animatorzy kultury zarządzają spędzanym przez nas czasem jednak nie robią tego wyłącznie w celach rozrywkowych. Jak nazwa wskazuje, jako animator kultury jesteś z tą kulturą związany. Twoim zadaniem jest jej szerzenie, propagowanie. Oraz inicjowanie wydarzeń mających na celu łączenie rozrywki, spędzania czasu w sposób wartościowych oraz dawaniu dostępu do kultury w różnorakiej formie. W ten sposób uświadamiasz ludziom dotąd niezainteresowanym, że muzyka, malarstwo, literatura oraz kultura ludyczna potrafią być nie tylko godne podziwu i zachowania do potomności. Ale też formą na naukę poprzez zabawę. To szczególnie istotne, gdy usiłujesz zarazić miłością do kultury i sztuki młodsze pokolenie. Budowanie pozytywnych skojarzeń z nią od najmłodszych lat, skutkuje większym zainteresowaniem sprawami kultury w ich wieku dojrzalszym.

Animator kultury – predyspozycje zawodowe

Można wykazać szereg cech, które powinny charakteryzować Cię, jeśli na poważnie myślisz o pracy animatora kultury. To zajęcie dla osób kreatywnych, mających poczucie pasji oraz misji. Musisz być osobą, której po prostu się chce. Masz otwartość na ludzi, szacunek do ich odmienności i w jej ramach starasz się pozyskać ich dla kultury. Do tego przydadzą się zdolności organizacyjne i do pewnego stopnia przywódcze. Oczywiście bardzo istotne jest przygotowanie merytoryczne – wiedza o kulturze, sztuce, jej znaczeniu historycznym i społecznym. Oraz tym zupełnie praktycznym.

Animator kultury – jak zostać?

Praca animatora kultury nie jest zajęciem regulowanym albo reglamentowanym. A zatem może zostać nim każdy, kto czuje zamiłowanie do kultury i jej propagowania. Sporym atutem w tej pracy jest oczywiście pewne wykształcenie. Nie jest ono nieodzownym wymogiem, niemniej większość pracodawców zwróci na nie uwagę. Do takiej pracy dobrze przygotowują studia tematyczne – wydziały sztuk pięknych, kulturoznawstwo, historia antyczna, historia sztuki. Nie bez znaczenia są też kierunki o charakterze wychowawczym – psychologia, pedagogika. Nawet jeśli Twoja ścieżka edukacyjna potoczyła się odmiennie, nadal nic straconego. Niektóre uczelnie albo szkoły policealne organizują społeczne podyplomowe studium dla animatorów kultury oraz twórców. Taki dyplom daje szersze horyzonty oraz know how na temat propagowania kultury w nowoczesnej i atrakcyjnej formie. A także znacząco zwiększa szanse na rynku pracy.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *