Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda praca animatora kultury? Zobacz, czym zajmuje się animator kultury

Z pozostałych naszych publikacji dowiedzieć możesz się, w jaki sposób zostać animatorem kultury. Oraz gdzie możesz szukać tego typu zatrudnienia, oraz ile na tym możesz zarobić. Jednak pewnie nurtuje Cię pytanie, na czym polega praca animatora kultury. Śpieszymy z odpowiedzią.

Animator kultury – Animacja kultury – czym jest i na czym polega?

Jest to metoda aktywizacji właśnie, której celem jest propagowanie kultury, budowanie zainteresowania nią oraz uświadamianie o jej znaczeniu. W ten sposób tworzy się wewnętrzna spoistość społeczna, której pozytywy są nie do przecenienia. W praktyce wykonują ją właśnie animatorzy kultury, przeważnie pod kuratelą władz, stowarzyszeń albo związków wyznaniowych. Oprócz przekazywania wiedzy o kulturze taka animacja pełni kilka istotnych funkcji społecznych. Oddziałuje na poszczególne jednostki lub całe grupy i aktywizuje do działania. Ludzie mają okazję się spotkać oraz budować więzi. Te z kolei prowadzą do współdziałania, pojawiania się nowych pomysłów i inicjatyw. W ten sposób odbywa się edukacja, komunikacja i integracja społeczna. Czas zajmowany jest przez wydarzenia pozytywne, wartościowe.

Animator kultury – Czym będziesz się zajmował?

Twoim zadaniem będzie promowanie kultury w różnorakiej postaci – sztuki, historii, obyczajowości, pamięci o przodkach. Masz na celu dotrzeć do różnego rodzaju środowisk, następnie ich aktywizować i inspirować do działania. Głównym targetem jest oczywiście młodsze pokolenie – dzieci, młodzież szkolna oraz młodzi dorośli. Propagowanie wiedzy o kulturze oczywiście nie może sprowadzać się wyłącznie do suchego przekazywania historycznych faktów. Byłoby to niezbyt atrakcyjne, zwłaszcza że dzieci i młodzież znużeni są lekcjami w szkole. Te, zamiast inspirować i pokazywać piękno kultury, zasypują ich faktami i datami do nauczenia się na pamięć. Twoje metody muszą być zgoła odmienne. Chodzi tu o wydobycie z uczestników wewnętrznego zainteresowania kulturą. A wyzwalać je będziesz poprzez atrakcyjnie zaaranżowane i zorganizowane wydarzenia, imprezy, konkursy. Jako animator kultury spoczywać na Tobie – lub zespole – cały ciężar przygotowania wydarzenia (zarówno od strony logistyki jak i scenariusza), opracowania go i poprowadzenia. Do Ciebie należeć będzie także zdobycie ewentualnych funduszy oraz sponsorów – wiele rzeczy nie jest w stanie się wydarzyć bez pieniędzy. Do tego trzeba będzie przygotować pomieszczenie, salę, wynająć ją albo odpowiednio wyremontować. Nie bez znaczenia jest też promocja – sposoby na dotarcie do potencjalnych odbiorców oraz pozyskanie patronów medialnych. Wsparcie lokalnego medium daje rozgłos oraz wrażenie czegoś wielkiego.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *