Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia dyrygent?

Praca dyrygenta to zajęcie bardzo elitarne. Zatrudnienie najprędzej znaleźć możesz w filharmoniach, operach, teatrach albo jako lider samozwańczego zespołu. Instytucje kulturalne będą bardzo zwracały uwagę na Twoje przygotowanie zawodowe – wykształcenie na kierunku dyrygentura to absolutne minimum. Mile widziane będzie też poszerzenie wykształcenia o multiinstrumentalizm, kompozytorstwo, historię sztuki lub filozofię. Istotna będzie też znajomość języków obcych, najlepiej więcej niż samego angielskiego. Wielu artystów, z którymi będziesz miał do czynienia może woleć, porozumiewać się w swoim języku – włoskim czy francuskim.

Dyrygent – praca dla młodych?

Nie ma określonych kategorii wiekowych w tym zawodzie. Zarówno możesz liczyć na karierę jako młody jak i początkujący, podobnie jak wraz z wiekiem i doświadczeniem, liczba koncertów w ciągu roku nie powinna malec. Na początku, tuż po studiach, oferowane będzie Ci stanowisko asystenta dyrygenta. Wbrew pozorom oznacza ono sporo pracy i aktywności zawodowej. Choć podlegasz głównemu dyrygentowi, to właśnie Ty przygotowywać będziesz zespół do występu poprzez próby. Zaangażowowanie, poszerzanie wiedzy, zdobywanie kontaktów oraz sukcesy sprawiają, że możesz piąć się w hierarchii. Otrzymywać lepsze warunki zatrudnienia oraz samemu dyrygować w coraz głośniejszych i prestiżowych koncertach. To sprawia, że utrzymanie w tym zawodzie możesz mieć nawet do późnych lat życia. Jednak jeśli w zaawansowanym wieku chciałbyś rozpocząć karierę, będzie to bardzo trudne. Chyba że już jesteś wykształconym muzykiem i po prostu chcesz poszerzyć swoje horyzonty.

Dyrygent – praca dydaktyczna

Doświadczenie, wiedza, sukcesy i uznanie otwierają też możliwość do pracy z młodszymi i studentami. Część swojego czasu zawodowego możesz przeznaczyć na pracę na uczelni lub szkole muzycznej wyższego stopnia, jako wykładowca albo prowadzący zajęcia praktyczne.  

Dyrygent – ile zarabia?

Kwestia zarobków dyrygentów nie jest jednoznaczna, jeśli chodzi o kwoty. Najczęściej w raportach gospodarczych przewija się pułap 3000 – 8100 zł miesięcznie. Taka rozpiętość oczywiście wynikać będzie z poziomu doświadczenia, miejsca, w którym pracujesz oraz prestiżu, jakim cieszy się Twoje nazwisko. Bardzo często rozliczany jesteś za konkretne występy, a nie pracę etatową. Jako artysta, podlegasz też osobnej formie opodatkowania właściwej twórcom. Niektórzy dyrygenci jednak (podobnie jak muzycy albo aktorzy) wybierają samozatrudnienie jako  formę rozliczania się z pracodawcą i fiskusem. 

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *